Rusza "Projekt Mozart"

KAI |

publikacja 11.08.2009 20:13

Wykonanie wszystkich utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta w ciągu 18 lat przewiduje "Projekt Mozart", realizowany siódmy rok z rzędu przez młodych muzyków. Warsztaty rozpoczną się 17 sierpnia w Pelplinie. Bezpośrednio po nich zacznie się trasa koncertowa, którą zwieńczy koncert w Warszawie 29 bieżącego miesiąca.

Tradycyjne, sierpniowe warsztaty muzyczne dla około 70-osobowego chóru i orkiestry, złożonego ze starannie wybranych studentów i absolwentów uczelni muzycznych, odbędą się w kompleksie sakralno-parkowym w Pelplinie ze słynną katedrą - jedną z większych w Europie.

Projekt Mozart jest nowatorską próbą wykonania wszystkich dzieł sakralnych Mozarta w ciągu osiemnastu lat. Cykl koncertów został zainaugurowany w 2003 roku pierwszym w Polsce liturgicznym wykonaniem młodzieńczej mszy Mozarta "Dominicus Messe" w sześciu miastach Polski. Kolejne edycje projektu przyczyniają się do coraz większego zainteresowania przedsięwzięciem, w tym m.in. przez media i środowisko muzyczne, co zaowocowało ciągłym zwiększaniem ilości koncertów.

Oprócz następnych dzieł Mozarta zespół dokonał prawykonań utworów napisanych przez młodych kompozytorów polskich specjalnie dla chóru, orkiestry i solistów stowarzyszenia. Od momentu jego powstania młodzi muzycy wykonali ponad pięćdziesiąt koncertów w kilkunastu miastach Polski gromadząc około trzydziestu tysięcy słuchaczy. Zagrali także na Ukrainie - w Łucku i we Lwowie.

Ważną cechą projektów Stowarzyszenia jest ogromna dbałość o zrozumienie tekstu i treści muzycznych
przez słuchacza. Oprócz słownego komentarza przed koncertem, równolegle z muzyką jest wyświetlana
prezentacja multimedialna, która pomaga w zrozumieniu łacińskich tekstów. Zakończenie osiemnastoletniego cyklu jest zaplanowane na rok 2020. Stowarzyszenie zamierza wykonać wtedy słynne "Requiem" – ostatnią mszę Mozarta we wszystkich europejskich stolicach.

Projekt uzyskał w ubiegłych latach m.in. patronat honorowy Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Ambasadora Austrii Alfreda Lange oraz Prymasa Polski JE Józefa kardynała Glempa. W tym roku patronat honorowy nad projektem objął Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski.

Trasa koncertowa na stronie www.mozart2003.pl

TAGI: