Obowiązkowe wychowanie do życia w rodzinie

KAI |

publikacja 12.08.2009 09:41

W zajęciach będą uczestniczyć uczniowie V i VI klas szkoły podstawowej, gimnazjaliści i licealiści, za wyjątkiem tych, których rodzice zgłoszą pisemnie swój sprzeciw dyrektorowi szkoły.

Obowiązkowe wychowanie do życia w rodzinie Henryk Przondziono/Agencja GN W zajęciach będą uczestniczyć uczniowie V i VI klas szkoły podstawowej, gimnazjaliści i licealiści, za wyjątkiem tych, których rodzice zgłoszą pisemnie swój sprzeciw dyrektorowi szkoły.

Nowelizacja rozporządzenia wchodzi w życie 1 września 2009.

Nowelizację rozporządzenia w sprawie wychowania do życia w rodzinie podpisała 10 sierpnia minister Katarzyna Hall, o czym wczoraj poinformowało KAI Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zajęcia wychowania do życia w rodzinie będą prowadzone w ramach godzin przeznaczonych w szkolnych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły w każdej klasie po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców.

Z danych MEN wynika, że do tej pory w zajęciach wychowania do życia w rodzinie uczestniczyło 64,7 proc. uczniów szkół podstawowych, 65,4 proc. uczniów gimnazjów, 37,7 proc. uczniów liceów ogólnokształcących, 43,7 proc. uczniów liceów profilowanych, 50,5 proc. uczniów techników i 43,7 proc. uczniów zasadniczych szkół zawodowych.

„Praktyka wskazuje, że nieuczestniczenie w zajęciach podejmujących tematykę dotyczącą wiedzy o życiu seksualnym człowieka jest jedną z głównych przyczyn ryzykownych zachowań młodzieży. Wprowadzane w rozporządzeniu rozwiązanie może przyczynić się do zwiększenia frekwencji uczniów, poprzez wyeliminowanie sytuacji, w których uczniowie nie uczestniczyli w zajęciach na skutek niedopełnienia formalności. Jednocześnie zachowane zostanie prawo rodziców i pełnoletnich uczniów do odmówienia uczestnictwa w lekcjach” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Według MEN, zajęcia wychowania do życia w rodzinie mogą być prowadzone przez osoby posiadające kwalifikacje do nauczania w danym typie szkoły oraz ukończone studia wyższe z zakresu nauk o rodzinie albo studia podyplomowe lub kursy kwalifikacyjne zgodne z treściami programowymi zajęć.

Nowelizacja rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji, zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego wchodzi w życie 1 września 2009 r.

Zmiany w rozporządzeniu wynikają z zaprzestania funkcjonowania dotychczasowych szkół ponadpodstawowych w systemie oświaty, dostosowania przepisów do zmienionej podstawy programowej kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół oraz konieczności dookreślenia warunków uczestnictwa uczniów w zajęciach wychowania do życia w rodzinie.