Kard. Dziwisz: Święty Maksymilian objawił wielkość

PAP |

publikacja 14.08.2009 12:21

Święty Maksymilian objawił wielkość i moc kapłaństwa w sytuacji wyjątkowo trudnej - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz podczas piątkowej Mszy świętej w byłym obozie Auschwitz w rocznicę śmierci świętego. Duchowny dodał, że Kolbe wiedział, iż "dla kapłana obóz zagłady jest miejscem świadectwa".

kard. Stanisław Dziwisz Marek Piekara/Agencja GN kard. Stanisław Dziwisz

Duchowny podkreślił, że świętym Maksymilianem kierowały trzy kapłańskie cnoty: odwaga, mądrość i miłość. Zdaniem kardynała odwaga była "istotnym rysem mocnej osobowości". Dawał jej wyraz w swojej działalności, a szczególnie w momencie, gdy decydował się oddać życie za współwięźnia. Mądrość świętego Maksymiliana polegała na odczytaniu woli Boga na placu apelowym Auschwitz. Miłość błyszczała, gdy podjął decyzję o pójściu na śmierć z miłości do innego człowieka, ratując jego życie.

"Dziś prosimy Boga, aby powołanych do Jego służby wspierał w zdobywaniu i doskonaleniu tych cnót, jakimi promieniuje św. Maksymilian. Także dziś potrzeba odwagi, która ma swe źródło w Bogu. Potrzeba mądrości, która odsłania piękno i bogactwo realizacji woli Ojca niebieskiego. I potrzeba miłości we wszystkich jej formach" - mówił w homilii kardynał.