Pakistan: Islamiści, rzućcie broń

PAP |

publikacja 14.08.2009 13:48

Władze Pakistanu zaapelowały w piątek do islamskich rebeliantów, by złożyli broń, obiecując im przy tym sprawiedliwe traktowanie

Pakistan: Islamiści, rzućcie broń PAP/EPA/RAHAT DAR 14 sierpnia w Pakistanie obchodzony jest Dzień Niepodległości. Pakistańczycy świętują 62. rocznicę uwolnienia się spod panowania Brytyjczyków

Apel ten może świadczyć, że rząd w Islamabadzie chce wykorzystać wszelkie ewentualne słabości rebeliantów od czasu domniemanej śmierci w amerykańskim ataku lidera talibów Baitullaha Mehsuda 5 sierpnia. Władze USA i Pakistanu uważają, że Mehsud zginął, chociaż jego współpracownicy twierdzą, że żyje.

"Pożegnajcie się z terroryzmem i rozpocznijcie nowe życie - zaapelował pakistański minister spraw wewnętrznych Rehman Malik w telewizyjnym komentarzu dla mediów. - Wstał nowy dzień"".

Zapewnił, że ci, którzy złożą broń, zostaną potraktowani sprawiedliwie, a władze w każdym przypadku indywidualnie zdecydują, czy potraktować ich łagodnie, czy też ukarać.

W ciągu ostatnich dwóch lat rebelianci z Al-Kaidy i talibowie działający w pobliżu granicy afgańskiej przeprowadzili liczne zamachy bombowe i ataki w Pakistanie, przez co powstały obawy, że sytuacja w kraju wymyka się spod kontroli.

Siły pakistańskie przeprowadziły w tym roku operację przeciwko rebeliantom w dolinie Swat, gdy złamali oni zasady porozumienia pokojowego. Według strony rządowej zabito ponad 1200 ekstremistów.