Opole: Ingres nowego biskupa 29 sierpnia

BP KEP/jad

publikacja 14.08.2009 13:26

„Trwać przed Tobą i Tobie służyć” – to dewiza nowego biskupa opolskiego ks. dr. hab. Andrzeja Czai. Decyzją papieża Benedykta XVI został on 14 sierpnia następcą abp. Alfonsa Nossola. Konsekracja biskupia i ingres do katedry w Opolu nastąpią w sobotę 29 sierpnia. Głównym konsekratorem będzie abp Nossol.

Opole: Ingres nowego biskupa 29 sierpnia Henryk Przondziono/Agencja GN Ingres nowego biskupa do opolskiej katedry odbędzie się 29 sierpnia

 Powołania teologa nie odkryłem sam. Pomógł mi w tym abp Alfons Nossol, posyłając na studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, po zaledwie roku posługi duszpasterskiej w parafii św. Józefa w Zabrzu. Wcześniej nie widziałem potrzeby wiązania realizacji powołania kapłańskiego z podjęciem powołania teologa. Cieszyłem się, że mogę przekazywać prawdę objawioną, którą inni zgłębili, opracowali i zastawili, i praktycznie to mi wystarczało – wspomina biskup nominat. – W czasie studiów doktoranckich, przez swoiste zmaganie się z przyjęciem powołania teologa, odkryłem prawdę dla mnie fundamentalną: przyjęte kapłaństwo nie jest moją własnością, lecz wspaniałym darem Chrystusa. Zrozumiałem, że nie wolno mi sprawować Kapłaństwa Chrystusowego po swojemu i był to początek mojego zaangażowania się w akademicką teologię” – dodaje. Pod kierunkiem swojego dotychczasowego ordynariusza przygotowywał pracę magisterską, abp Nossol  był też jednym z recenzentów jego pracy habilitacyjnej.

Święcenia biskupie ks. Czaja przyjmie 29 sierpnia. Uroczystość  połączona z ingresem do opolskiej katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego rozpocznie się o godz. 10.00. Głównym konsekratorem będzie abp Alfons Nossol, a współkonsekratorami – metropolita katowicki abp Damian Zimoń i biskup gliwicki Jan Wieczorek.

Zawołanie biskupie nowego ordynariusza opolskiego jest zaczerpnięte z II modlitwy eucharystycznej. Słowa „Trwać przed Tobą i Tobie służyć” nawiązują też do wezwania  papieża Benedykta XVI, aby modlitwa i kontemplacja poprzedzały działalność, zwłaszcza duchownych.

W herb biskupi wpisany będzie krzyż z wypisanymi na nim słowami „Resurrexi et Tecum sum” (Zmartwychwstałem i jestem z Tobą). Zostanie umieszczony na nim również gołębica – symbol Ducha Świętego. Z krzyża będą wychodzić promienie, a u jego stóp znajdzie się kotwica – symbol nadziei.