Katowice: Zaproszenie do modlitwy

ks. Artur Stopka

publikacja 16.08.2009 18:34

17 sierpnia 2009 przypada 70. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego, wybitnego Ślązaka, polityka i publicysty, który umiłował swoją Ojczyznę. Z tej okazji metropolita katowicki abp Damian Zimoń zaprosił mieszkańców Górnego Śląska do modlitwy i udziału w uroczystych obchodach.

Zapraszając na Mszę św., która zostanie odprawiona w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach w poniedziałek, 17 sierpnia 2009, o godz. 12.00 abp Zimoń przypomniał, że Wojciech Korfanty był prawdziwym człowiekiem wiary. „Zawsze przyznawał się do katolicyzmu. Cenimy go również jako tego, który pragnął nierozerwalnej łączności Górnoślązaków z Narodem Polskim. Wspominamy go jako dowódcę Trzeciego Powstania Śląskiego i posła na sejm” - napisał metropolita katowicki. „Życzę, aby nasza wspólna modlitwa i spotkania przyczyniły się do odkrycia roli Wojciecha Korfantego, jaką odegrał w XX wieku w historii Polski i Śląska” - dodał.

Obchody 70. rocznicy śmierci Wojciecha Korfantego zbiegają się z 90. rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego, które trwało od 16 sierpnia do 26 sierpnia 1919.

17 sierpnia przypada wspomnienie św. Jacka, głównego patrona metropolii katowickiej. Tradycyjnie w tym dniu w katowickiej archikatedrze gromadzą się na Mszy św. pracownicy apostolatu słowa w archidiecezji katowickiej. Tego dnia ogłaszany jest również laureat dorocznej nagrody „Lux ex Silesia”.