Razem podziękowali za potop chrztu

jj

publikacja 03.05.2016 18:48

W miejscu, gdzie prawdopodobnie znajdowała się najstarsza chrzcielnica Katowic, wspólnie modlili się duchowni i wierni z różnych Kościołów.

Ekumenicznej modlitwie w bazylice Matki Bożej Boguckiej przewodniczył abp Wiktor Skworc. Słowo wygłosił bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Miejsce nabożeństwa w roku jubileuszu chrztu Polski wybrano nieprzypadkowo. Bogucice znajdują się dziś w centrum najstarszej dzielnicy miasta Katowice. I to prawdopodobnie tutaj znajdowała się najstarsza chrzcielnica.

Razem podziękowali za potop chrztu   Joanna Juroszek /Foto Gość Na koniec zwierzchnicy Kościołów i proboszczowie udzielili wiernym pasterskiego błogosławieństwa Biskup Niemiec przypomniał, czym jest sakrament chrztu świętego łączący wszystkich wyznawców Chrystusa.

- Być ochrzczonym w Bożym imieniu znaczy być ochrzczonym nie przez ludzi, ale przez samego Boga - wyjaśniał.

- Kto uwierzy i ochrzci się, zbawiony będzie - mówił, cytując słowo Boże. - A być zbawionym to nic innego, jak być wybawionym od śmierci i diabła, wejść do królestwa Jezusa Chrystusa i wiecznie z Nim żyć. Chrzest jest aktem miłosierdzia Bożego. Słowo Boże nazywa go kąpielą odrodzenia, obmyciem, uświęceniem, usprawiedliwieniem - wyjaśniał.

Chwilę później dodał, że każdy ochrzczony powinien dziękować rodzicom za to, że przynieśli go do kościoła. Zachęcał także do zapamiętania daty swojego chrztu.

- Myślę, że możemy mówić o potopie chrztu. Jak wody potopu w czasach Noego oczyściły ziemię, tak woda chrztu oczyszcza, odnawia, uświęca. Co robimy z tym skarbem, który otrzymaliśmy? - pytał.

Biskup Niemiec obecnych w kościele wezwał również do wzajemnego szacunku. Przypomniał, że chrzest czyni z wierzących różnych denominacji wspólną Bożą rodzinę. - Jesteśmy jedno w Jezusie Chrystusie! O, gdyby wszyscy chrześcijanie o tym pamiętali... - mówił.

Nabożeństwo było dziękczynieniem za 1050. rocznicę chrztu Polski i przebłaganiem za wzajemnie popełnione krzywdy. W jego trakcie wierzący w Jezusa różnych wyznań odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

Na koniec metropolita katowicki, razem z proboszczami Katowic, bp. Adamem Wodarczykiem oraz duchownymi Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

- W chwili naszego chrztu otwiera się niebo i Bóg mówi: "To jest mój umiłowany syn, moja umiłowana córka". Bóg jest miłością, miłością nas ogarnia i pragnie, żebyśmy miłością odpowiedzieli na Jego miłość - mówił przed udzieleniem błogosławieństwa.

Zarówno biskup Niemiec, jak i abp Skworc wyrazili nadzieję, że w przyszłości duchowni różnych wyznań będą mogli gromadzić się nie tylko przy chrzcielnicy, ale i przy ołtarzu, sprawując wspólną liturgię eucharystyczną.

W bazylice św. Szczepana modlili się parafianie, mieszkańcy Katowic, przedstawiciele władz miasta, siostry zakonne, klerycy śląskiego seminarium oraz ministranci.