Kukiz: Dam się kupić nową konstytucją

wt /TVN24

publikacja 04.05.2016 14:38

Konstytucja z 1997 r. została napisana pod partię polityczną - twierdzi lider ruchu Kukiz'15.

Kukiz: Dam się kupić nową konstytucją Roman Koszowski /Foto Gość Paweł Kukiz

Paweł Kukiz był w środę gościem Bogdana Rymanowskiego w programie "Jeden na Jeden". Muzyk i polityk podkreślił, że ruch Kukiz'15 "będzie rozmawiać z każdym, komu leży na sercu dobro Polski, a dobrem jest na dzień dzisiejszy jak najszybsza zmiana konstytucji".

Zaznaczył też, że podobały mu się przemówienia prezydenta Dudy i Jarosława Kaczyńskiego z pierwszych dni maja, w których mówcy nawiązywali do potrzeby zmian w obecnej ustawie zasadniczej.

- Tej konstytucji nie może napisać jedna partia polityczna. (...) To musi być ustawa zasadnicza napisana przez różne siły społeczne, różne organizacje, różne siły polityczne - zaznaczył Kukiz.  Dodał przy tym, że większa otwartość na inne środowiska dostrzegł w przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy.

Nowa konstytucja, która będzie służyła społeczeństwu jest dla Kukiza podstawowym celem politycznym:

- Jeżeli zdarzyłaby się sytuacja taka, że oto nagle z nieba nam spada konstytucja, którą czytam z zachwytem, to wracam na scenę muzyczną. Ja przecież nie poszedłem po władzę, po apanaże i po pieniądze - dodał.

Kukiz surowo ocenia obecną ustawę zasadniczą: To kompromis dawnych elit postpezetpeerowskich z narodem. Kompromis, w którym te elity uzyskały wręcz absolutną władzę nad obywatelem.