20 litrów krwi na św. Jacka

KAI |

publikacja 18.08.2009 10:20

Wczoraj podczas Jarmarku św. Jacka w Klimontowie 45 osób oddało 20 litrów krwi. Akcję zorganizowano w specjalnym autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Zbierane były też pieniądze na odbudowę miejscowego klasztoru.

20 litrów krwi na św. Jacka Marek Piekara/Agencja GN

Trzynasta edycja Jarmarku na św. Jacka rozpoczęła się 15 sierpnia Mszą św. dożynkową w kościele św. Józefa. Podczas wielu imprez mieszkańcy Klimontowa i okolicznych miejscowości nie tylko chętnie oddawali krew, zasilając w ten sposób znacznie bank krwi w Kielcach, ale też ofiarnie wsparli inicjatywę odbudowy miejscowego klasztoru podominikańskiego. Obok niego ma także powstać dom pielgrzyma.

W sobotę w ramach dożynek odbyła się „Biesiada po Klimontowsku” przy akompaniamencie kapel i śpiewaków ludowych ziemi świętokrzyskiej, a także finał Międzypokoleniowego Turnieju Sołectw. Festyn był okazją do prezentacji dorobku artystycznego regionu świętokrzyskiego.

W niedzielę 16 sierpnia odbyły się mecze piłki nożnej oraz festyn handlowo–rozrywkowy. Tego dnia wszyscy przybyli goście uczestniczyli m.in. w wyborach Miss Lata 2009, konkursie wiedzy o gminie Klimontów oraz w koncercie zespołu Kobranocka. Imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

Z kolei w poniedziałek klimontowianie świętowali uroczystość odpustową. Rozpoczęła ją Msza św. w kościele św. Jacka. Po Eucharystii rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Na stadionie LKS Klimontowianka odbyły się występy teatralne. Atrakcją były popisy akrobacji modeli latających oraz pokaz sztucznych ogni oraz koncerny muzyczne w świątyni.

Trzydniowej imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje m.in. wesołe miasteczko, degustacja potraw regionalnych, wystawa płodów rolnych i maszyn rolniczych, losowanie nagród dla dzieci biorących udział w jarmarku. W Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II można było obejrzeć poplenerową wystawę malarską „Świętokrzyskie Krajobrazy Klimontów i okolice”.

Klimontów został założony przez Jana Zbigniewa Ossolińskiego w 1604 r. Kościół i klasztor podominikański p.w. Najświętszej Maryi Panny i św. Jacka ufundowany został przez założyciela Klimontowa w 1613 r. Dekretem ordynariusza sandomierskiego bp. Andrzeja Dzięgi z dnia 31 stycznia 2006 r. kościół zyskał miano kościoła rektoralnego.