Iran gotowy do rozmów na tematy nuklearne

PAP |

dodane 18.08.2009 12:10

Iran zadeklarował gotowość podjęcia negocjacji z Zachodem na temat swego kontrowersyjnego programu nuklearnego na podstawie wzajemnego poszanowania i bez warunków wstępnych - poinformowała we wtorek państwowa telewizja irańska.

"Rozmowy bez warunków wstępnych są istotą stanowiska Iranu w sprawie negocjacji na tematy nuklearne" - powiedział cytowany przez telewizję przedstawiciel Teheranu w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Ali Asghar Soltanieh.

Jak dodała telewizja, "Soltanieh ogłosił gotowość Iranu do udziału we wszelkich negocjacjach z Zachodem na zasadzie wzajemnego poszanowania".

Przedstawiciele irańskich władz składali podobne deklaracje już w przeszłości. Wydawało się jednak, że wewnętrzne niepokoje po lipcowych wyborach prezydenckich, kwestionowanych przez opozycję jako nieuczciwe, osłabiły szanse na podtrzymanie nuklearnego dialogu.

Państwa zachodnie na czele ze Stanami Zjednoczonymi podejrzewają Iran o potajemne prowadzenie prac nad zbudowaniem broni jądrowej. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny służy wyłącznie uzyskaniu paliwa dla elektrowni atomowych.