Uroczystości MB Częstochowskiej

KAI |

publikacja 21.08.2009 14:53

Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej trwa na Jasnej Górze. Modlitwa ma wymiar narodowy i w tym roku jest szczególnym wołaniem o poprawę „jakości” życia Polaków.

Uroczystości MB Częstochowskiej Marek Piekara /Foto Gość Obraz MB Częstochowskiej

Nowenna stanowi szczególne przygotowania duchowe do jednego z największych odpustów w Sanktuarium.

Na codzienną modlitwę składa się przede wszystkim Msza św. celebrowana na szczycie ze specjalnymi kazaniami, które tym razem wokół tematu „Jasnogórska Pani Moją Matką” głosi o. Zbigniew Frankowski, paulin z Wrocławia. Eucharystię poprzedza modlitwa różańcowa w intencji powołań i za powołanych prowadzona przez przedstawicieli kapłanów i zgromadzeń zakonnych.

O. Zachariasz Jabłoński, definitor Zakonu Paulinów przypomina, że 9 dni przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej to szczególny czas błagania za Polaków. „Podczas nowenny zawsze wątek religijny przenika się z wątkiem narodowym, po to żeby zwrócić uwagę na specjalną modlitwę w intencji naszej Ojczyzny”, stwierdził o. Zachariasz i dodał, że w tym roku wierni i paulini wypraszają szczególnie poprawę „jakości” życia Polaków. „Chodzi o poprawę w tym najpełniejszym znaczeniu, nie tylko myślimy o tych granicznych momentach poczęcia i śmierci, bez eutanazji i aborcji, ale nam chodzi o jakość życia, byśmy byli uczciwi, pracowici, wierni Panu Bogu” - wyjaśnił zakonnik.

W nowennie każdego dnia uczestniczą przedstawiciele częstochowskich parafii, którzy odbywają na Jasną Górę piesze pielgrzymki. Wierni podejmują także różne inicjatywy. Np. parafianie z kościoła Pierwszych Męczenników Polski zobowiązali się do modlitwy różańcowej za częstochowskich biskupów i paulinów posługujących w częstochowskim klasztorze, a rodziny z parafii Matki Bożej Częstochowskiej otrzymują do swych domów ikony Jasnogórskiej Pani.

W tych dniach do Sanktuarium licznie przybywają też pielgrzymki piesze, głównie ze Śląska. W drodze są także diecezjalne kompanie. W sumie na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, która przypada 26 sierpnia, przyjdzie ponad 80 pieszych pielgrzymek. Wśród nich tradycyjnie podążają kilkutysięczne grupy z Tarnowa, Łodzi, Opola, Gliwic oraz dekanalne i parafialne grupy pątnicze z kilkudziesięciu miejscowości Archidiecezji Częstochowskiej.

Msza św. nowennowa odprawiana jest w dniach od 17 do 25 sierpnia na jasnogórskim Szczycie o godz. 19. Na nowennę licznie przybywają ojcowie i bracia paulini.

Nowenna to dziewięciodniowe nabożeństwo odprawiane zazwyczaj jako przygotowanie do udziału w uroczystości kościelnej albo też w jakiejś intencji. W swojej strukturze modlitwa ta nawiązuje do modlitwy Apostołów, Maryi i innych kobiet podczas oczekiwania na zesłanie Ducha Świętego. Nowenny rozpowszechniły się w Kościele od XVI wieku.

Odprawianie nowenny przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej ma już wieloletnią tradycję. Związana jest z przygotowaniem do jednego z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Sama uroczystość, obchodzona 26 sierpnia, ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

O ustanowienie święta „Dziękczynienia Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej” ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 roku. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy świętych wotywnych. Dopiero papież Pius X w roku 1904 zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r. W 1931 roku papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła Katolickiego w Polsce od 1956 r.

Święto Matki Bożej Jasnogórskiej paulini czczą we wszystkich klasztorach jako uroczystość patronalną.