Zwierzęta lepiej traktowane niż imigranci

PAP |

publikacja 22.08.2009 14:16

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących arcybiskup Antonio Maria Veglio wyraził opinię, że w społeczeństwach zachodnich zwierzęta domowe są niekiedy lepiej traktowane niż imigranci.

Zwierzęta lepiej traktowane niż imigranci Kevin Coles/www.flickr.com (cc) Marsz imigrantów domagających się większych praw w USA

W ten sposób w wywiadzie dla Radia Watykańskiego w sobotę hierarcha odniósł się do szeroko dyskutowanej kolejnej tragedii u włoskich wybrzeży. Na południe od Sycylii utonęło ponad 70 imigrantów z Erytrei, którzy na pontonie, w straszliwych warunkach, próbowali nielegalnie dostać się do Włoch.

"Nasze tak zwane cywilizowane społeczeństwa w rzeczywistości rozwinęły uczucia odrzucenia cudzoziemca, biorące się nie tylko z nieznajomości drugiego, ale także egoizmu, z powodu którego nie chce się dzielić z cudzoziemcem tym, co się ma" - powiedział watykański dostojnik. I dodał: "dochodzi do sytuacji ekstremalnych, gdzie dzielenie się dobrami polega raczej na zapewnianiu dobrobytu zwierzętom domowym".

Abp Veglio przytaczając statystykę, według której w ciągu 20 lat u wybrzeży Europy utonęło ponad 14 tysięcy nielegalnych imigrantów, zaapelował do "społeczeństw rozwiniętych" o poszanowanie praw imigrantów i o to, by "nie zamykać się w swym egoizmie".