„Okrągły stół” w Peru o sprawach Indian

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 22.08.2009 17:43

Biskupi Peru zaapelowali o powstrzymanie panującego tam klimatu przemocy i niepokojów społecznych.

Aktualna sytuacja była przedmiotem nadzwyczajnych obrad plenarnych tamtejszego episkopatu. Gościem spotkania był prezydent Alan García, który wyraził biskupom uznanie za ich pracę na rzecz kraju.

W komunikacie wydanym na zakończenie sesji peruwiański episkopat z ubolewaniem przypomniał krwawe wydarzenia sprzed kilku miesięcy, związane z protestem Indian amazońskich przeciwko regionalnej polityce inwestycyjnej rządu. Biskupi wskazali, że walce o sprawiedliwość nie może towarzyszyć przemoc, zwłaszcza gdy jej ofiarą padają dzieci tego samego narodu. Dlatego zachęcili obie strony konfliktu do podjęcia rozmów o najważniejszych sprawach kraju. Okazją do tego będzie „okrągły stół” zorganizowany przez stronę rządową, z udziałem Indian oraz przedstawicieli Kościoła.

Peruwiańscy biskupi przypomnieli w tym kontekście słowa Benedykta XVI z encykliki Caritas in veritate: „Miłość Boża wzywa nas, by wyjść z tego, co jest ograniczone i nie ostateczne, dodaje nam odwagi do działania i dalszego poszukiwania dobra wszystkich, nawet jeśli nie realizuje się natychmiast, nawet jeśli to, co zdołamy uczynić, my oraz władze polityczne i zaangażowani na polu ekonomii, jest zawsze mniejsze od tego, czego gorąco pragniemy”.