Operacja córki Ewy Błaszczyk bez komplikacji

lc

publikacja 17.05.2016 18:40

W szpitalu klinicznym w Olsztynie zakończyły się operacje wszczepienia stymulatora pacjentkom w śpiączce, w tym córce Ewy Błaszczyk, Oli Janczarskiej.

Operacja córki Ewy Błaszczyk bez komplikacji Łukasz Czechyra /Foto Gość Ewa Błaszczyk podkreśla, że operacja to nowa nadzieja, a ta zawsze jest lepsza od beznadziei

- Wszystko jest w porządku, wszystko jest podłączone, sprawdzone, wszystko dobrze przylega, gdzie powinno, kontrola rentgenowska też to potwierdziła - powiedział po wyjściu z sali operacyjnej prof. Maksymowicz. Operacja trwała około 2,5 godziny. Przez najbliższe dni pacjentka będzie przebywała w Olsztynie, a pierwsze badania kontrolne zostaną przeprowadzone za miesiąc.

Była to pierwsza tego typu operacja przeprowadzona poza Japonią. Przeprowadził ją prof. Isao Morita, który razem ze swoim zespołem przyjechał do Polski na zaproszenie Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Drugi zabieg lekarze przeprowadzili 24-letniej Agnieszce z Warszawy, która kilka lat temu zapadła w śpiączkę po tym, jak została potrącona na przejściu dla pieszych.

W środę kolejnym zabiegom zostanie poddanych jeszcze 2 pacjentów. Operacja wszczepienia stymulatora ośrodkowego układu nerwowego daje rewelacyjne efekty - z 200 operacji tego typu po wszczepieniu symulatora świadomość odzyskało 60 proc. pacjentów do 35. roku życia.

Czytaj także: