W Sokołowsku powstaje Muzeum Krzysztofa Kieślowskiego

PAP |

publikacja 24.08.2009 13:27

Archiwizacja twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, zbiór pamiątek po sławnym reżyserze oraz rozwijanie filmowych warsztatów dokumentalnych to główne obszary działalności Muzeum Krzysztofa Kieślowskiego, które powstaje w Sokołowsku (Dolnośląskie). Muzeum zainauguruje swoją działalność w sobotę, na zakończenie odbywających się od poniedziałku Warsztatów Filmu Dokumentalnego.

Popiersie Krzysztofa Kieślowskiego w Kielcach Paweł Cieśla/commons.wikimedia.org (CC 3.0) Popiersie Krzysztofa Kieślowskiego w Kielcach

Jak powiedziała PAP w poniedziałek wiceprezes Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ" Zuzanna Fogtt, muzeum ma mieć żywą strukturę i prowadzić pracę twórczą w obszarze sztuki filmowej. "Chcemy rozwijać w tym zakresie współpracę z wieloma instytucjami i ludźmi zawiązanymi z kinem" - dodała Fogtt.

Muzeum powstanie w budynkach dawnego Sanatorium doktora Hermana Brehmera w Sokołowsku. Było to znane w całej Europie uzdrowisko dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych.

Placówka nieprzypadkowo otwarta zostanie w Sokołowsku. W latach 50. Kieślowski mieszkał i tworzył w tym miasteczku. Powstały tu m.in. jego pierwsze filmy: "Prześwietlenie" oraz "Szpital".

"W muzeum oprócz pełnego archiwum twórczości reżysera znajdą się również pamiątki po nim, m.in. korespondencje z ojcem, który leczył się w Sokołowsku" - powiedziała Fogtt. Muzeum powstanie z inicjatywy Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ" oraz żony zmarłego reżysera Marii Kieślowskiej. "Nie powstanie ono w Paryżu czy Warszawie, jak pierwotnie planowano - tylko w miejscowości, w której reżyser spędził lata swojego dzieciństwa. Wracał do niej wspomnieniami, m.in. w autobiografii +O sobie+" - dodała Fogtt.

Muzeum jest jedynie częścią szerszego projektu pt. "Laboratorium Kultury". Jak zapowiadają organizatorzy przedsięwzięcia z Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ", "Laboratorium Kultury to koncepcja stworzenia otwartego miejsca spotkań i forum dialogu różnych dziedzin, których przedstawiciele, starają się znaleźć wspólną przestrzeń do działań o zasięgu lokalnym, regionalnym oraz międzynarodowym".

Laboratorium będzie działo w dwóch podstawowych obszarach: Laboratorium Sztuk Wizualnych wraz z powstającą kolekcją sztuki współczesnej oraz Laboratorium Filmowe wraz z Muzeum Krzysztofa Kieślowskiego.

W ramach działalności będą prowadzone m.in. projekty naukowe, konferencje, wystawy czasowe, projekcje filmowe i letnie pobyty edukacyjne. Powstanie również nowoczesna biblioteka oraz kolekcja sztuki współczesnej.

W poniedziałek w Sokołowsku rozpoczynają się Warsztaty Filmu Dokumentalnego. W imprezie wezmą udział studenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (PWSFTviT) z Łodzi razem z profesor filmu dokumentalnego Marią Zmarz-Koczanowicz oraz rektorem tej uczelni Robertem Glińskim. Do Sokołowska przyjadą również studenci czeskiej szkoły filmowej z Pragi razem z profesorem, dokumentalistą oraz rektorem tej uczelni Karelem Vachekiem.

Warsztaty zakończą się w sobotę oficjalną inauguracją działalności Muzeum Krzysztofa Kieślowskiego oraz pokazem filmów "Przeganianie myśli" Bożeny Biskupskiej i "Retransmisji" Zygmunta Rytki. Zostaną wówczas pokazane również etiudy, nakręcone przez uczestników warsztatów, w cyklu o nazwie "Od świtu do nocy".