Wyrok za profanację

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 21.05.2016 17:10

Za ten czyn Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód domaga się od sprawcy między innymi roku pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Wśród wielu szkód sprawca zniszczył obraz w ołtarzu głównym, kreśląc na nim satanistyczne odwrócone krzyże ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość Wśród wielu szkód sprawca zniszczył obraz w ołtarzu głównym, kreśląc na nim satanistyczne odwrócone krzyże

Profanację cmentarnego kościoła w Iłży 24  czerwca ubiegłego roku odkrył proboszcz ks. Stanisław Styś. Krótko potem zatrzymany został 18-latek Oskar B., który przyznał się do popełnienia tego czynu.

Rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, 5,5 tysiąca złotych datku na opiekę nad zabytkami oraz zakaz przebywania w miejscach wykonywania obrzędów religijnych - tego domaga się Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód dla 19-letniego Oskara B., który w czerwcu ubiegłego roku sprofanował kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej na cmentarzu w Iłży.

Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód w Radomiu złożyła do Sądu Rejonowego w Lipsku wniosek o wydanie wyroku skazującego Oskara B., zarzucając mu kradzież z włamaniem do zabytkowej świątyni pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej oraz obrazę uczuć religijnych innych osób, poprzez uszkodzenie dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury, w postaci zabytkowego wyposażenia wnętrza Kościoła.

- Uszkodzenie polegało na rozdarciu płótna obrazu Matki Bożej Śnieżnej stanowiącego część zabytkowego ołtarza głównego o wartości strat 4440 zł, pocięciu obrazu Świętej Rozalii stanowiącego część zabytkowego ołtarza bocznego wartości strat 2298 zł, połamaniu zabytkowego krucyfiksu procesyjnego z figurką Chrystusa wartości strat 1104 zł, powodując łączne straty w kwocie 8122 zł na szkodę Parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Iłży i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych z/s w Warszawie do kwoty 3777 zł, a także  nakreśleniu znaków i emblematów satanistycznych na ścianach wewnętrznych Kościoła oraz na obrazach w ołtarzu głównym i bocznym. Doszło również do kradzieży ryngrafu z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem wartości 100 zł - mówiła Radiu Plus Radom Małgorzata Chrabąszcz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Prokuratura Rejonowa Radom-Wschód domaga się od sprawcy roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, 5,5 tysiąca złotych datku na opiekę nad zabytkami oraz zakaz przebywania w miejscach wykonywania obrzędów religijnych. Wniosek o skazanie będzie rozpatrywany przez Sąd Rejonowy w Lipsku.