"Pojednanie jest darem"

KAI |

publikacja 25.08.2009 10:12

Prezentacja wspólnej deklaracji biskupów polskich i niemieckich w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej nastąpi podczas dzisiejszych obrad Rady Stałej i biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze.

"Pojednanie jest darem" Henryk Przondziono/Agencja GN

Tego samego dnia deklarację ogłosi także strona niemiecka - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Józef Kloch.

Polscy i niemieccy biskupi podkreślają w Oświadczeniu, że „pojednanie między naszymi narodami jest darem, który możemy wnieść w dziele zjednoczonej Europy”. Zatem cały dokument, choć dokonuje dogłębnej analizy trudnej przeszłości, nakierowany jest na przyszłość, której trwałym elementem winno być wspólne świadectwo Kościołów - niedawno walczących, a dziś już pojednanych narodów. „Jako ludzie pojednani, którzy stale idą drogą pojednania, chcemy dawać współczesnemu światu przykład nowej kultury pokoju, prawdy, sprawiedliwości i miłości” - czytamy.

Biskupi odnoszą się w Oświadczeniu do delikatnego i rodzącego wiele emocji problemu wypędzeń. W imię prawdy zaznaczają, że pierwszymi ofiarami wypędzeń byli Polacy. Jednocześnie zaznaczają, że także wielu Niemców doświadczyło losu uciekających i wypędzonych, dlatego deklarują, iż są „zgodni w potępieniu wypędzeń, nie zapominając przy tym o wewnętrznej zależności i następstwie wydarzeń”.

Ostrzegają przy tym przed „pokusą propagandowego wykorzystywania raz już w historii zaistniałych zranień i pobudzania resentymentów wynikających z jednostronnych interpretacji historycznych”. Przypominają, że „Kościół będzie nieustannie i zdecydowanie występował przeciw takiemu odejściu od prawdy historycznej”.

Przypominając wspólny dokument Episkopatów Polski i Niemiec z 1995, w którym podkreślano znaczenie prawdy we wzajemnych stosunkach, przewodniczący Episkopatów deklarują: „(...) wobec faktu zbrodniczej napaści wojennej nazistowskich Niemiec, ogromu krzywd, jakie w konsekwencji zostały zadane Polakom przez Niemców oraz krzywd, jakich doznali Niemcy z powodu wypędzenia i utraty ojczyzny, powtórzyliśmy wspólnie: 'Przebaczamy i prosimy o przebaczenie' ”.

Dokument został podpisany przez przewodniczących Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika i Niemiec abp. Roberta Zollitscha. Będą widniały pod nim także podpisy bp. Witolda Skworca i abp. Ludwiga Schicka - współprzewodniczących Grupy Kontaktowej obydwu Episkopatów.