Dedykacja od Jaruzelskiego

Krzysztof Kozłowski

publikacja 27.05.2016 09:25

W Świętej Lipce będzie można obejrzeć prywatny księgozbiór św. Jana Pawła II.

Dedykacja od Jaruzelskiego Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Wśród zbiorów znajduje się książka z dedykacją gen. Jaruzelskiego

W niedzielę 29 maja w sanktuarium w Świętej Lipce odbędzie się uroczystość odpustowa Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

- Już w sobotę o 18.00 odprawione zostaną Msza św. i nabożeństwo majowe, a po nim modlitwa ekumeniczna, którą pragniemy przeżyć szczególnie uroczyście w roku 1050. rocznicy chrztu Polski. Apel Maryjny o 21.00. Po nim czuwanie modlitewne. Tradycyjnie zostanie odprawiona Msza św. o północy - wymienia superior o. Aleksander Jacyniak SJ.

W niedzielę uroczystej Sumie odpustowej na placu przed bazyliką będzie przewodniczyć abp Józef Górzyński, a kazanie wygłosi abp Edmund Piszcz. - Suma zakończy się uroczystą procesją eucharystyczną wokół placu, błogosławieństwem oraz otwarciem i poświęceniem powiększonego świętolipskiego muzeum - dodaje jezuita.

Dedykacja od Jaruzelskiego   Krzysztof Kozłowski /Foto Gość W muzeum można zobaczyć oryginalny akt erekcyjny Świętej Lipki Budynek, w którym przygotowywane jest muzeum, znajduje się za domem pielgrzyma. W kilku salach zwiedzający będą mogli obejrzeć niezwykłą wystawę poświęconą sanktuarium w Świętej Lipce oraz św. Janowi Pawłowi II.

- Jedna z sal oświecona jest rozwojowi naszego sanktuarium. W niej znajduje się m.in. XIV-wieczny krucyfiks gotycki. Przypuszczamy, że jest to jedyny element, który ocalał z pierwszej kaplicy, którą zbudowano na tym cudownym miejscu - podkreśla o. Jacyniak.

W witrynach znajdują się zabytkowe naczynia liturgiczne, figury, rzeźby i obrazy, relikwiarze, szaty liturgiczne, w tym ornat haftowany złotą nicią ufundowany przez Marię Sobieską, żonę króla Jana III Sobieskiego. - Można również zobaczyć akt erekcyjny Świętej Lipki i najstarsze przewodniki po miejscowości i sanktuarium - dodaje o. Aleksander.

Dedykacja od Jaruzelskiego   Krzysztof Kozłowski /Foto Gość XIV-wieczny krucyfiks gotycki to przypuszczalnie jedyny element, który ocalał z pierwszej kaplicy Niezwykle cenną ekspozycją jest wystawa prezentująca osobisty księgozbiór św. Jana Pawła II. - Większość jego książek, ponad 17 tys. woluminów, trafiła do Biblioteki Uniwersytetu św. Jana Pawła II w Krakowie. My mamy ponad tysiąc książek i albumów, z czego około 160 z nich posiada osobiste dedykacje dla papieża - mówi superior.

Wśród nich są woluminy z prywatnymi dedykacjami ks. prof. Józefa Tischnera, Zbigniewa Brzezińskiego, abp Józefa Kowalczyka, kard. Józefa Glempa. - Ciekawostką jest książka z dedykacją gen. Wojciecha Jaruzelskiego czy Lecha Wałęsy - dodaje o. Aleksander Jacyniak SJ.

Książki z prywatnego księgozbioru papieża Polaka można obejrzeć tylko w dwóch miejscach w Polsce: we wspomnianej bibliotece oraz od niedzieli w Świętej Lipce.

Kolejnym akcentem papieskim w muzeum jest część poświęcona koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej, której dokonał prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wraz z kard. Karolem Wojtyłą, który przewodniczył Mszy św.

Muzeum w Świętej Lipce przy sanktuarium Maryjnym będzie otwarte od najbliższej niedzieli do końca września, każdego dnia tygodnia od 9.15 do 17.15.