Świadek wytrwałości

Agnieszka Gieroba

publikacja 28.05.2016 11:50

Ponad 20 biskupów, władze wyższych uczelni, wojewoda lubelski, przedstawiciele samorządu i wielu znamienitych gości przybyło do Lublina, by świętować 50 lat od święceń biskupich abp. Bolesława Pylaka, najstarszego polskiego biskupa.

Dziękczynna Eucharystia Agnieszka Gieroba /Foto Gość Dziękczynna Eucharystia
Za lata posługi abp Pylaka dziękowano w Lublinie

Choć sam jubilat nie był obecny na uroczystościach, gdyż jego wiek - 95 lat - i stan zdrowia nie pozwoliły na obecność w katedrze, łączył się ze zgromadzonymi w modlitwie i przez transmisje radiową i internetową.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Dziękował on za lata kapłańskiej i biskupiej posługi abp. Pylaka. Homilię wygłosił senior diecezji przemyskiej abp Józef Michalik. - Kochany biskupie Bolesławie, przychodzimy dziś oddać hołd Panu Bogu, który w różny sposób okazuje nam swoją miłość - zwracał się do jubilata. - Dowodem na miłość Pana Boga jest powołanie kapłańskie. Kard. Ratzinger uważa, że bycie kapłanem oznacza poznanie Chrystusa. Bycie kapłanem oznacza, że ktoś Go kocha i chce z Nim być. Wezwanie do kapłaństwa jest wezwaniem do przyjaźni z Chrystusem. To kapłanom Chrystus oddał swoje ciało i krew na pokarm.

Abp Michalik zaznaczał, że każdy biskup i kapłan staje się "niosącym Chrystusa", ma nieść Jego naukę, by budzić w człowieku człowieczeństwo prawdziwe, głębokie, promieniujące transcendencją. Tylko takie człowieczeństwo jest w pełni twórcze.

Nawiązując do historii życia abp. Bolesława, który przeżył wojnę, był członkiem Batalionów Chłopskich, doświadczył prześladowania Kościoła po wojnie i jako pasterz diecezji zmagał się z wieloma przeciwnościami i atakami wrogów Kościoła, abp Michalik zaznaczył, że głoszenie Ewangelii jest nie tylko fascynujące, ale bywa trudne, aż do przelania krwi.

- Wytrwanie przy Chrystusie, a nie sukcesy i popularność jest prawdziwym zwycięstwem. Czy możliwe jest dziś wytrwanie danemu słowu wśród małżonków, kapłanów czy wśród pracowników mamionych różnymi obietnicami? A jednak jubileusz 50 lat służby biskupiej mówi nam, że wytrwanie i wierności Bogu jest możliwe, mimo przeciwności - dodał abp Michalik.

Zwracając się do jubilata, podkreślał, że przez lata posługi abp Bolesław przekazywał nam mądrość i oddawał się na służbę. - Lata twej posługi nie były łatwe, ale dzięki wytrwałości dałeś nam przykład, że możliwa jest wierność Bogu, nawet w trudnych latach - podkreślał homileta.

Przypomniał też, że abp senior nie oszczędzał się i nie przeszkadzał pracować innym, wzmacniając w ten sposób twórczy potencjał KUL i lokalnego Kościoła. Wspierał też Kościół na Wschodzie. To latach jego posługi Lublin dawał schronienie prześladowanym na innych uczelniach, to Lublin był prekursorem działalności neokatechumenatu czy fokolarinów, a także jako jeden z pierwszych wprowadzał odnowę posoborową Kościoła.

Abp Pylak to nie tylko otwarty i przyjazny duszpasterz, ale i znakomity teolog. Jego twórcze zainteresowanie trwa do dziś, jego najnowsza publikacja ukazała się w tym roku. To dowód, że wiek dojrzały też może być twórczy. 

- Dziękujemy ci za twoje wytrwałe, piękne i twórcze życie - kończył homilię abp Michalik.

Jubilat został też wyróżniony medalami i odznaczeniami, a także otrzymał list od prezydenta Andrzeja Dudy.

O życiu, powołaniu i pracy abp. Pylaka można przeczytać także tutaj.