Pielgrzymi na każdą pogodę

raf

publikacja 29.05.2016 11:00

Na piekarskim wzgórzu odbyła się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców. Pielgrzymi nie zrazili się deszczową pogodą. Licznie przybyli do Pani Piekarskiej.

Abp Wiktor Skworc wygłasza słowo powitania Przemysław Kucharczak /Foto Gość Abp Wiktor Skworc wygłasza słowo powitania

– Najpierw należy wam się komplement – mówił abp Wiktor Skworc w słowie powitania. – Jesteście pielgrzymami na każdą pogodę.

Zgodnie z tradycją, metropolita katowicki przywitał zaproszonych gości, m.in. kard. Stanisława Dziwisza, metropolitę krakowskiego,  abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski oraz tegorocznych neoprezbiterów.

Przemówienie abp. Skworca było wielowątkowe. Znalazły się w nim odwołania do historii oraz krótka diagnoza obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce, zwłaszcza na Śląsku.

 

Wdzięczność za chrzest

– Najpierw dziękujemy za chrzest – mówił abp Skworc. – To pierwszy sakrament, który Pan nasz Jezus Chrystus przyniósł wszystkim ludziom, aby mieli życie wieczne – dodał. Dzisiaj duchowo pielgrzymujemy do chrzcielnic, do kościołów, w których zostaliśmy ochrzczeni, wspominamy z wdzięcznością rodziców i chrzestnych oraz księdza, który nad nami wypowiedział słowa: „Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

"Dał Polsce Śląsk"

Metropolita katowicki nawiązał także do Wojciecha Korfantego – Jesteśmy spadkobiercami oczekiwań Wojciecha Korfantego, któremu na popiersiu w warszawskiej archikatedrze dedykowano słowa: „Dał Polsce Śląsk”. Nadal aktualne są jego słowa: „wiele jeszcze trzeba (...) wysiłków, aby zbudować taką Polskę, do jakiej szliśmy”. My, mieszkańcy tej małej ojczyzny, Górnego Śląska, od tego wysiłku i obowiązku się nie uchylamy – wyjaśniał metropolita katowicki.

Moda na rodzinę

W nawiązaniu do papieskiej adhortacji o rodzinie „Amoris laetitia" metropolita katowicki przypomniał, że w Piekarach od lat promujemy rodzinę i "uprawiamy kościelną prorodzinną politykę", upominając się o pomoc rodzinie. Przy tej okazji podziękował za rządowy konkret „500+” oraz „75+”. – Nie da się ustawowo zapisać szczęścia rodzinnego, ale ważne jest tworzenie warunków godnego rozwoju dla rodzin. Wierzymy, że w Polsce nastanie „moda na rodzinę”. (...) Wierzymy, że silna Bogiem rodzina będzie zmieniała świat. Rodzina powinna być drogą państwa i samorządu – wyjaśniał.

Trudne sprawy

Odwołując się krótko do sytuacji politycznej, wspomniał o potrzebie solidarności. – Nie może być walka większa od solidarności – mówił. – Nie potrzebujemy marszy donikąd. Potrzebne są dialog i wzajemne zaufanie – mówił.

W społeczeństwie Kościół pełni rolę profetyczno-krytyczną. Czyni to na dwa sposoby: poprzez głoszenie Ewangelii i formowanie sumień –  przypomniał. – W tym zadaniu Kościół był, jest i pozostanie wolny – podkreślał.

Na kalwaryjskim wzgórzu byli także biskupi z Zambii i z Francji. Nie brakowało parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli Parlamentu Europejskiego.

Po homilii księdza prymasa pielgrzymi odnowili przyrzeczenia chrzcielne i zostali pokropieni wodą święconą.

Radio eM Abp Wiktor Skworc o programie 500+

Radio eM Abp Wiktor Skworc o słowach Wojciecha Korfantego

Przeczytaj także: