Pszczelarze w Rokitnie

KAI |

publikacja 31.08.2009 11:32

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyła się diecezjalna Pielgrzymka Pszczelarzy. Jej uczestnicy modlili się o urodzajne zbiory i błogosławieństwo dla swoich rodzin. W darach do ołtarza pszczelarze przynieśli miód z własnych pasiek.

Pszczelarze w Rokitnie wohack/www.flickr.com (cc)

Uroczystej Mszy św. w rokitniańskiej bazylice przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha. W homilii przywołał postać patrona pszczelarzy św. Ambrożego – biskupa Mediolanu, ojca i doktora Kościoła. Słuchając jego kazania św. Augustyn nawrócił się i z jego rąk przyjął chrzest.

- Patronem pszczelarzy jest dlatego, że kiedy był jeszcze małym dzieckiem to rój pszczół osiadł na tej kołysce. Mama przerażona chciała te pszczoły odganiać. Ojciec wiedział, że trzeba zachować spokój. Odczekał a rój odfrunął dalej. Uznano wtedy, że to dziecko będzie sławne bo miód i pszczoła symbolizowały w tradycji wielkość – mówił Biskup.

Pielgrzymka do Rokitna to, jak zauważa prezes Lubuskiego Związku Pszczelarzy Ignacy Żeleń, dziękczynienie za otrzymane łaski. – Wszystko od Pana Boga zależy i Jemu chcemy podziękować. Nie był to jednak łatwy rok bo pogoda nie sprzyjała pszczołom, nękały je choroby. W tym roku zebraliśmy połowę tego co w innych latach – powiedział prezes.

W czerwcu br. minęła 20. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Papież Paweł VI ogłosił Matkę Boską Rokitniańską Patronką Diecezji Gorzowskiej, wyznaczając dzień 15 sierpnia jako Jej główne święto. W ciągu roku do Rokitna pielgrzymuje ok. 250 tys. pątników.

Sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie położone jest między Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą wśród lasów nad jeziorami Lubikowskim i Rokitniańskim.