Stosunki między Polską i USA umacniają się

PAP |

dodane 01.09.2009 17:00

Stosunki między Polską i USA są bardzo dobre i umacniają się - podkreślili minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA gen. James Jones po wtorkowym spotkaniu w Sopocie.

Stosunki między Polską i USA umacniają się PAP/Roman Jocher Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w Sopocie z szefem Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA, gen. Jamesem Jonesem, który przewodniczy delegacji USA przybyłej na uroczyste obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Gen. Jones przekazał szefowi MSZ list od prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy dotyczący obchodzonej rocznicy.

Gen. Jones, który przewodniczy delegacji USA podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zaznaczył, że przyjazd do Polski z tej okazji jest dla niego wielkim zaszczytem i honorem.

Politycy rozmawiali o stosunkach polsko-amerykańskich, wspólnej misji w Afganistanie, partnerstwie w walce z terroryzmem oraz strategicznej reformie NATO.

"Stany Zjednoczone podziwiają postęp, jaki Polska dokonała w krótkim czasie, cenią współpracę w zakresie bezpieczeństwa, deklarują chęć dalszego umacniania wspólnych interesów bezpieczeństwa, cenią wspólne partnerstwo, jeśli chodzi m.in. o walkę z terroryzmem i współpracę bilateralną" - podkreślił doradca prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa.

Generał przekazał też Sikorskiemu list prezydenta USA Baracka Obamy w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że niezwłocznie przekaże list prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i premierowi Donaldowi Tuskowi.

Prezydent USA oświadczył w liście, że 1 września 1939 roku zapoczątkował wydarzenia, które przyniosły Polsce i innym krajom Europy lata tyranii i rozpaczy. "Ale jak zawsze w trudnych momentach swej bogatej historii Polacy podjęli walkę w obronie wolności i ojczyzny. Wraz z całym światem wspominamy dzisiaj ich odwagę i poświęcenie, dajemy świadectwo odwadze i poświęceniu tych, którzy stawili opór ciemiężcy" - podkreślił Obama.

Dziś - napisał Obama - Stany Zjednoczone i Polska są bliskimi sojusznikami, razem działają na rzecz sprostania globalnym wyzwaniom dla wspólnego bezpieczeństwa i pomyślności oraz wspierają fundamentalne prawa człowieka na całym świecie.