Kościół bez ścian

mk

publikacja 09.06.2016 14:00

Zaprezentowano projekty ołtarzy na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Kościół bez ścian Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 Wizualizacja ołtarza ŚDM na Campus Misericordiae

Budowa konstrukcji na Błoniach już się rozpoczęła. Podobne prace na Campus Misericoradiae w Brzegach mają ruszyć lada dzień. Co łączy dwa papieskie ołtarze, które w ostatnim tygodniu lipca staną się centrum spotkania młodzieży z całego świata z Ojcem Świętym?

To przede wszystkim uproszczenie formy, które było możliwe m.in. dzięki podzieleniu na osobne elementy części przeznaczonej do celebracji liturgicznej i np. estrady dla chóru i orkiestry.

- Stąd ta prostota - związana z miłosierdziem, ale też ze stylem papieża Franciszka - wyjaśnia ks. Marek Hajdyła z sekcji wydarzeń centralnych komitetu ŚDM. Dodaje, że rozmiary ołtarzy są imponujące (konstrukcja na Błoniach ma mieć 63 m szerokości, w Brzegach - 93 m). - To nie wynik naszej gigantomanii, ale funkcji, którą te miejsca mają spełnić. Muszą one pomieścić konkretną liczbę osób - podkreśla.

Ołtarze, choć różniące się rozmiarami, powstaną według jednego pomysłu. Każdy będzie się składał z kilku poziomów. Najwyżej umieszczone zostaną ołtarz oraz ambona, nad nimi znajdzie się wsparty na czterech słupach baldachim.

- Obszar tego kościoła polowego wymaga organizacji przestrzeni głównie liturgicznej. To będzie prezbiterium kościoła bez ścian - mówi Stanisław Niemczyk, architekt i autor projektu ołtarzy.

Stopnie bezpośrednio przed ołtarzem zostaną wykorzystane m.in. do inscenizacji. Tę część ozdobią elementy graficzne w postaci promieni miłosierdzia. Wiodącymi kolorami będą biel oraz kolory ŚDM Kraków 2016, znajdujące się w logo.

W obu ołtarzach znajdą się także wizerunek Jezusa Miłosiernego oraz krzyż. Obok niego mogą zostać umieszczone wizerunki i relikwie Apostołów Miłosierdzia - św. Faustyny i św. Jana Pawła II oraz "ogień miłosierdzia" z Łagiewnik.

- Sytuacja nie jest statyczna. To, co dziś jest powiedziane, możemy jutro skorygować. To jest proces powstawania obiektów architektonicznych - zaznacza S. Niemczyk.

Obok ołtarzy umieszczone zostaną także odrębne sceny dla orkiestry, chóru czy występujących podczas ŚDM zespołów.

W projektach ołtarzy ważna jest także funkcjonalność - w Mszy Posłania w Brzegach uczestniczyć ma bowiem nawet tysiąc biskupów i kardynałów. Miejsca dla nich przygotowane zostaną po obu stronach ołtarza. Przewidziano także możliwość dobudowania kolejnych scen lub rozszerzenia poszczególnych elementów bocznych ołtarza, jeśli zajdzie taka potrzeba.

- Głównym elementem wciąż pozostanie wzgórze ołtarzowe, oddzielone od tych bocznych elementów. Ono jest istotą całych wydarzeń - podkreśla S. Niemczyk.

Miejsce papieskiej celebracji na Błoniach będzie miało trzy poziomy, 63 m szerokości oraz 30 m głębokości. Cała zabudowa wraz z bocznymi scenami zajmuje obszar o wymiarach 145 m na 36 m. Powierzchnia ołtarza to 1700 m kw.  a całość - wraz ze scenami bocznymi - to aż 3520 m kw.

Poziom z ołtarzem i amboną znajdzie się na wysokości 4,8 m od poziomu gruntu, góra baldachimu będzie na wysokości ok. 17 m. Umieszczony w ołtarzu krzyż ma mierzyć ok. 30 m. Za ołtarzem, od strony stadionu Wisły, powstanie konieczne zaplecze.

Jeszcze większa będzie konstrukcja na Campus Misericordiae. Będzie ona miała 93 m szerokości oraz 50 m głębokości. Wraz z bocznymi scenami zajmie obszar o wymiarach 175 na 57 m.

Powierzchnia ołtarza to 3800 m kw. (całość to aż 6200 m kw.). W Brzegach powstaną 4 poziomy konstrukcji - najwyżej położony będzie ołtarz (8,5 m od poziomu gruntu). Góra baldachimu to około 21 m, krzyż - 28 m. Zapleczem będzie znajdująca się w Brzegach hala firmy 7R Logistic.