Poznań: Wieczór kościołów w rocznicę chrztu

PAP |

publikacja 11.06.2016 09:34

Farę, katedrę i świątynię pw. św. Wojciecha odwiedzą w sobotę w Poznaniu uczestnicy Wieczora kościołów. W tym roku przedsięwzięcie organizowane jest pod hasłem "Chrzcielne początki" i nawiązuje do przypadającego w tym roku 1050-lecia chrztu Polski.

Poznań: Wieczór kościołów w rocznicę chrztu Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu kaplica królewska tzw złota kaplica z figurami pierwszych władców Polski. Od lewej: Mieszko I i Bolesław Chrobry pomnik obydwu władców wykonany ze spiżu przez Chrystiana Raucha na polecenie Edwarda Raczyńskiego i ustawiony w kaplicy w 1841 roku HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ

Poznań wskazywany jest jako jedno z miejsc, w których w 966 roku mógł się odbyć chrzest Mieszka. Prawdopodobnie miało to miejsce na Ostrowie Tumskim, wyspie na której obecnie stoi poznańska katedra.

Rzecznik prasowy poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak podał, że w trakcie tegorocznej edycji zaplanowano zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakamarków trzech świątyń, oraz koncerty, prelekcje i wspólne modlitwy. Wydarzenie zakończy msza św. z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych w poznańskiej katedrze.

Wieczór kościołów rozpocznie się koncertem organowym w farze. Dziewiętnastowieczny instrument zaprojektowany i zbudowany przez najlepszego organmistrza Europy Friedricha Ladegasta jest ozdobą kościoła. W kościele pw. św. Wojciecha będzie można m.in. wysłuchać koncertu chóru kameralnego Fermata.

O tym, jak przed tysiącem lat wyglądał pałac Mieszka i kaplica Dobrawy opowie na Ostrowie Tumskim, przy kościele Najświętszej Marii Panny prof. Hanna Kóćka-Krenz. To jej zespół archeologów odnalazł w tym miejscu w 1999 roku relikty palatium Mieszka I, a później także fundamenty pałacowej kaplicy.

W katedrze zwiedzający będą mogli wysłuchać wykładów nt. pierwszej siedziby biskupów Polski, prelekcje o zabytkach najstarszej na ziemiach polskich katedry, poznają też tajemnice znajdującej się w świątyni Złotej Kaplicy. W tym miejscu spoczywają szczątki księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.

Wieczór kościołów zwieńczy koncert przy chrzcielnicy w wykonaniu chóru kameralnego Motet et Madrigal, a także msza św. połączona z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, której będzie przewodniczyć bp Damian Bryl.

W poprzednich latach w ramach przedsięwzięcia można było zobaczyć w Poznaniu najstarsze kościoły, świątynie gotyckie, kościoły na Ostrowie Tumskim i kościoły parafii dzielnic Jeżyce i Łazarz.