Ma jeszcze wiele do powiedzenia

Łukasz Kaczyński

publikacja 12.06.2016 17:31

W niedzielę 12 czerwca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbyły się uroczystości związane z piątą rocznicą jego erygowania.

Ma jeszcze wiele do powiedzenia Łukasz Kaczyński W trakcie obchodów odsłonięto pomnik Jana Pawła II

W wygłoszonej podczas dziękczynnej Mszy św. homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że spełniły się jego słowa wyrażone pięć lat temu, aby "Kościół i całe Centrum Jana Pawła II stało się szczególną przestrzenią, zachowującą i przybliżającą dziedzictwo swego Patrona".

- Możemy powiedzieć, że to nasze pragnienie już się realizuje na naszych oczach, a jednocześnie jest zadaniem, które my i następne pokolenia będziemy dalej podejmować - mówił metropolita krakowski. - Jan Paweł II ma nam jeszcze wiele do powiedzenia - dodał.

- Cieszymy się przede wszystkim z tego, że wokół Sanktuarium rozkwita życie religijne mieszkańców Krakowa, ale także wielu pielgrzymów przybywających tu z całego świata. To wielki znak nadziei na przyszłość - kontynuował hierarcha.

Poprosił o wspólną modlitwę, by sanktuarium promieniowało myślą, mądrością i świętością papieża Polaka.

Jak wskazał ks. prałat Jan Kabziński, kustosz sanktuarium na Białych Morzach, wielu miało na początku obawę czy z racji odległości od centrum Krakowa, będzie to dobre miejsce upamiętniające Karola Wojtyłę.

- Jednak miłość wiernych do Jana Pawła II jest wielka. Co niedzielę uczestniczy tutaj w Mszach św. blisko 7 tysięcy osób, zwłaszcza rodzin z dziećmi, a przecież w najbliższym sąsiedztwie nie ma prawie domów. Ich obecność świadczy o tym, że to sanktuarium było tu potrzebne, a wszelkie lęki były zbędne - ocenił.

Z kolei Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zaznaczył, że bardzo ważne jest otwarcie sanktuarium na dzieci, które nie miały okazji osobiście poznać papieża Polaka.

- Właśnie przez to miejsce, pamiątki po Janie Pawle II czy słowa swoich rodziców lub księży tu posługujących, mogą one odkrywać historię życia tego wielkiego Polaka - stwierdził.

Po Eucharystii nastąpiło poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II, który w tym tygodniu został ustawiony na placu przed świątynią sanktuarium. Monument ufundowali: Kazimiera Brodzińska i Kazimierz Jamroz. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Władysław Dudek - 3,5-metrową figurę odlano w zakładzie odlewniczym Stanisława Rysia.

- Cieszymy się, bo ten pomnik jest bardzo piękny i udany. I to zwykli ludzie pomyśleli o tym, żeby tu stanął i zapraszał do świątyni na modlitwę. Myślę, że ta jego postać też bardzo go przybliży - a pamięć o nim będzie żyła. Bo tutaj jest dom Jana Pawła II - powiedział przy tej okazji kard. Dziwisz.

Zwieńczeniem obchodów 5. rocznicy erygowania papieskiego sanktuarium był rodzinny piknik połączony z zamknięciem tegorocznego cyklu Akademii Rodzinnej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, podczas którego przybyli mogli m.in. zobaczyć pokaz gigantycznych baniek mydlanych, wziąć udział w warsztatach szczudlarskich czy kursie pierwszej pomocy. Odbył się także koncert Majki Jeżowskiej.