Rzym: Sympozjum katolicko-prawosławne

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 03.09.2009 18:47

Św. Augustynowi poświęcone jest rozpoczynające się w Rzymie prawosławno-katolickie sympozjum, zorganizowane wspólnie przez Papieski Uniwersytet Antonianum oraz grecki Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach.

Jest to już 11. z kolei spotkanie teologów tych dwóch uczelni. Celem, jak zaznaczają organizatorzy, nie jest wypracowanie wspólnego stanowiska w kontrowersyjnych kwestiach, lecz lepsze wzajemne poznanie. Poprzednie sympozja dotyczyły takich tematów jak modlitwa, monastycyzm, duchowość Europy czy życie kościelne. Tegoroczne rozpoczęło się dzisiaj katolicką liturgią w klasztorze augustianek, a zakończy w sobotę nieszporami w prawosławnym kościele św. Teodora.

Do uczestników sympozjum Benedykt XVI wystosował specjalne przesłanie. Papież wskazuje w nim na znaczenie tematu tegorocznej sesji, który jest kluczowy dla zrozumienia zachodniego chrześcijaństwa. „Św. Augustyn, wielki ojciec Kościoła łacińskiego, ma fundamentalne znaczenie dla teologii i kultury Zachodu. Natomiast recepcja jego myśli w teologii prawosławnej okazała się raczej problematyczna” – napisał Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników prawosławno-katolickiego sympozjum.