Przygotowania do V Azjatyckiego Dnia Młodzieży

KAI |

publikacja 03.09.2009 19:58

W całych Filipinach trwają przygotowania do V Azjatyckiego Dnia Młodzieży. Odbędzie się on w dniach 23-27 listopada br. w miejscowości Imus koło Manili pod hasłem „Młodzi Azji – przyjdźcie, dzielcie się Słowem Bożym i życiem w Eucharystii”. Spodziewany jest udział ok. 2,5 tys. młodych ludzi z 22 krajów tego kontynentu.

Pierwsze zebranie przygotowawcze, na którym oficjalnie zapowiedziano sam Dzień i przedstawiono jego ramowy program, odbyło się w Manili 24-26 marca br. Od tamtego czasu przygotowania ruszyły pełną parą, a w ich ramach w diecezji Imus i w głównych diecezjach w całym kraju odbywają się czuwania modlitewne i kursy formacji religijnej z udziałem uczestników przyszłego wydarzenia.

Biskup Imusu – Luis Antonio Tagle podkreślił wielkie znaczenie Dnia dla jego diecezji, która w listopadzie 2011 będzie obchodzić 50-lecie istnienia. Wyraził on przekonanie, że zbliżające się zgromadzenie młodzieży azjatyckiej może przyczynić się do zjednoczenia tego regionu, naznaczonego licznymi podziałami i napięciami.

Przełożony prałatury terytorialnej Infanta bp Rolando J. Tirona OCD, dyrektor duszpasterstwa młodzieży w episkopacie filipińskim, powiedział, że przyszłe spotkanie nie jest zwykłym świętem, ale prawdziwym „wyzwaniem dla młodych, aby stawali się rzeczywistymi twórcami zmian społecznych”.

W oczekiwaniu na właściwy Dzień w Hongkongu i na Tajwanie odbyły się ostatnio pielgrzymki i czuwania modlitewne. Chińska regionalna Konferencja Biskupia na Tajwanie zorganizowała w dniach 19-22 sierpnia Dzień Młodzieży tej wyspy, otwarty dla wszystkich młodych ludzi zamieszkujących tę ziemię.

Azjatycki Dzień Młodzieży odbył się po raz pierwszy w 1999 w Tajlandii, a ostatni – jak dotychczas – w Hongkongu w dniach 28 lipca-5 sierpnia 2006 r.

Organizatorzy obecnego zgromadzenia zapowiadają, że pragnie ono „odnowić w wierze i miłości młodzież Azji przez Słowo Boże i Eucharystię”, sprawować je i głosić w różnych kontekstach, kulturach i wspólnotach oraz sprawić, by młodzi stawali się nosicielami przemian, żyjąc na co dzień Słowem i Eucharystią w swej rzeczywistości azjatyckiej.

Ważnymi częściami programu Dnia będą trzydniowe doświadczenia pobytu i pracy uczestników w parafiach i rodzinach, jak również posiedzenia plenarne nt. Słowa Bożego i Eucharystii, refleksje i przemyślenia w wymiarze subregionalnym, warsztaty tematyczne oraz spotkania modlitewne i liturgiczne.

Bezpośrednio po Dniu Młodych w Manili ma się odbyć w dniach 27-30 listopada Spotkanie Młodych Duszpasterzy Azji, w którym wezmą udział członkowie komisji ds. młodzieży episkopatów z całego kontynentu.