Ubodzy na Wilanowie

Jakub Jałowiczor

publikacja 25.06.2016 12:40

- Jezus naprawdę mówił: "Byłem głodny, byłem przybyszem". Nie wolno tych słów retuszować - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy z okazji Święta Ubogich w Świątyni Opatrzności.

Msza św. dla ubogich w Panteonie Narodowym Jakub Jałowiczor /Foto Gość Msza św. dla ubogich w Panteonie Narodowym

Kilkaset osób bezdomnych, niepełnosprawnych oraz samotnych wzięło udział w obchodach uroczystości w Wilanowie. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w Panteonie Narodowym w podziemiach Świątyni Opatrzności. W homilii kard. Nycz zaznaczył, że świadectwo wiary, jakie chrześcijanie dają za pomocą słów, powinno być poparte przez świadectwo życia.

– Tym poparciem jest miłosierdzie – stwierdził metropolita warszawski. – To wtedy świat poznaje, że jesteśmy posłani przez Boga.

Jak dodał, słowo „miłosierdzie” powinno być zaakcentowane tym bardziej, że trwa jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Stwierdził też, że w tej sytuacji „nie wolno nie wspomnieć uchodźców”.

– Musimy o nich mówić językiem Ewangelii, niezależnie od tego, jak mówią o nich politycy – mówił kardynał. Przypomniał słowa Chrystusa dotyczące sądu ostatecznego, kiedy to Bóg ma pytać ludzi o to, jak traktowali potrzebujących. – Trzeba się modlić, abyśmy mieli dość wrażliwości, żeby widzieć tych, którzy na pomoc Kościoła czekają – zakończył kard. Nycz.

Po Mszy ubodzy zostali zaproszeni na poczęstunek. Później rozpoczął się koncert prowadzony przez Szymona Hołownię i Macieja Rayzachera. Wystąpiła m.in. grająca piosenki cygańskie Elena Rutkowska. Po niej na scenie mają się pojawić znany z zespołów Armia i 2Tm2,3 Tomasz Budzyński oraz lider T.Love Muniek Staszczyk. Oprócz tego dla uczestników przygotowano stanowiska, na których mogli poznać oferty pracy, dowiedzieć się, gdzie w Warszawie można dostać posiłek, a także zmierzyć sobie ciśnienie.

Inicjatorem wydarzenia była Wspólnota Sant’Egidio. Ta założona w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Riccardiego grupa liczy dziś 60 tys. osób na całym świecie. Wspólnota stawia sobie za cel pomoc potrzebującym. Świadczy ją przez modlitwę i czyny miłosierdzia. W Polsce działa od 2008 r.