Ks. Kloch: Kościół wykorzystuje internet

PAP |

publikacja 13.09.2009 11:37

Kościół, nie tylko w Polsce, najlepiej ze wszystkich instytucji wykorzystuje środek społecznego przekazu, jakim jest internet - ocenił w rozmowie z PAP rzecznik Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch.

ks. Józef Kloch Jacek Zawadzki/Agencja GN ks. Józef Kloch

Przekonanie takie wyraził w związku 43. Dniem Środków Społecznego Przekazu, który Kościół w Polsce będzie obchodził w niedzielę 20 września pod hasłem: "Nowe technologie, nowe relacje. Szerzyć kulturę szacunku, dialogu i przyjaźni". Kościół powszechny obchodzi go w pierwszą niedzielę maja. Termin ten nie jest jednak obowiązujący dla Kościołów lokalnych i mają one całkowitą swobodę w jego ustaleniu.

Nawiązując do hasła Dnia i roli nowoczesnych środków przekazu ks. Kloch zaznaczył, że Kościół zajął bardzo wcześnie informatyką i internetem, bo już na początku lat 80. "I zrobił to bardzo dobrze, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej". Rzecznik dodał, że już na początku 1990 r. papież Jan Paweł II opublikował pierwszy dokument nt. internetu pt. "Ewangelizacja w erze komputerów".

Ks. Kloch zaznaczył, że Kościół powszechny zawsze był otwarty na nowości w kontaktowaniu się ze społeczeństwem. Przykładem może być Radio Watykańskie, które jest znane na całym świecie i nadaje we wszystkich językach świata. Pierwszą radiostację radiową zbudował wynalazca radia, włoski fizyk i konstruktor Guglielmo Marconi (1874-1937), który był pionierem techniki radiowej. Prowadził też rozmowy w Watykanie, aby przekonać papieża do tego nowego wynalazku. I papież Pius XI za tym poszedł, powierzając Marconiemu prace nad utworzeniem rozgłośni watykańskiej, która działa od 1931 roku" - powiedział ks. Kloch.

Drugim takim wynalazkiem, który - zdaniem rzecznika Episkopatu - natychmiast został przyjęty przez Kościół, jest internet, który papież Benedykt XVI w orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu określił jako "cyfrowy kontynent". Mówi też w nim o "ewangelizacji cyfrowej świata".

Rzecznik powiedział, że wielką rolę w upowszechnieniu internetu w Kościele odegrał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, abp John Foley, który pełnił tę funkcję od 1984 roku i "dobrze podpowiadał papieżowi Janowi Pawłowi II".

Nawiązując do orędzia papieża Benedykta XVI skierowanego z okazji 43. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, rzecznik Episkopatu powiedział, że papież wyraził w nim przekonanie, że nowe technologie, przede wszystkim internet, tworzą nowe relacje między ludźmi. Ponadto - jak zaznaczył ks. Kloch - papież zwraca uwagę w orędziu na to, że nowe technologie "nade wszystko powinny krzewić kulturę szacunku, dialogu, przyjaźni i solidarności między ludźmi".

W ocenie rzecznika, korzystanie z różnego rodzaju nowych urządzeń i programów sprawia, że "rodziny mogą zachować ze sobą stały kontakt, nawet jeśli są bardzo daleko od siebie. Dziecko może zobaczyć ojca, który pracuje za granicą, np. w Islandii. I to jest wielkie dobrodziejstwo" - zaznaczył ks. Kloch.

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest z inicjatywy Soboru Watykańskiego II, a ustanowiony został przez papieża Pawła VI w 1967 roku. Od 1986 roku papieskie orędzie ogłaszane jest co roku 24 stycznia, w dzień św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy.