Odpust u Matki Bożej Uśmiechniętej

Abs/jad

publikacja 13.09.2009 15:39

Tradycyjnie już, w drugą niedzielę września pielgrzymi ziemi wodzisławskiej, rybnickiej i jastrzębskiej zgromadzili się na uroczystościach odpustowych w sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie.

Odpust u Matki Bożej Uśmiechniętej Obraz Matki Bożej Uśmiechniętej Marek Piekara/Agencja GN

Sumie odpustowej przewodniczył metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń. Obecni byli także biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej, parlamentarzyści pochodzący z regionu, samorządowcy. Homilię wygłosił ks. dr Jarosław Międzybrodzki, prezes zarządu i redaktor naczelny radia eM.
– Sanktuarium to nie kościół czy cudowne źródełko. Sanktuarium rodzi się z modlitwy i działania łaski Bożej – mówił. Kaznodzieja nawiązał w homilii do wezwania, jakie posiada pszowska parafia – Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
– Święto narodzin Maryi przypomina nam o szacunku dla każdego człowieka. Kiedy rodzi się dziecko nie wiemy czego w życiu dokona, jakie zadania postawi przed nim Bóg. Z szacunkiem do człowieka jest podobnie jak z narodzinami. Nie wiemy co jest wielkością człowieka w oczach Bożych. Naszym zadaniem jest odkrywanie piękna i wartości każdego człowieka. Jeśli odpust nie ma treści w naszych sercach, to jest pusty, bo nie stworzą go kramy czy dobry obiad.
Matka Boża szczególnie ukochała osoby mało kochane przez innych – mówił dalej kaznodzieja. - Uśmiech na cudownym obrazie Matki Bożej w Pszowie nie jest przypadkowy. To nie wyuczony uśmiech modelki czy stewardesy. To uśmiech życzliwości i miłości. Nasza życzliwość względem innych nie może być zależna od tego, czy ktoś na nią zasługuje czy też nie, bo serca pełne niechęci do bliźniego nie nadają się do nieba.
W trakcie uroczystości wierni po raz pierwszy odmówili Litanię do Matki Bożej Uśmiechniętej, napisaną przez pochodzącego z Pszowa, ks. prof. Jerzego Szymika.
Początki parafii w Pszowie sięgają II połowy XIII wieku. Słynący łaskami obraz Matki Bożej, znajdujący się w głównym ołtarzu, jest kopią cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W 1997 roku kościół w Pszowie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. W 2002 roku arcybiskup Damian Zimoń dokonał koronacji obrazu oraz ustanowił świątynię Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej. Na terenie parafii znajdują się także, wybudowane w latach 1906-1929, kaplice Kalwarii Pszowskiej. Wiosną przyszłego roku rozpocznie się ich generalny remont.