Mały odpust rybacki

Jan Hlebowicz

publikacja 17.07.2016 16:20

- Matko Boża Szkaplerzna, powierzamy Ci wszystkich ludzi morza. Marynarzom daj szczęśliwe rejsy, a rybakom - obfite połowy. Strzeż ich nie tylko na morzu, ale i w bogatych portach - mówił bp Zbigniew Zieliński.

Mały odpust rybacki Jan Hlebowicz /Foto Gość Uroczysta procesja przeszła do ołtarza polowego swarzewskiego sanktuarium

Jak co roku, 17 lipca do swarzewskiego sanktuarium przybyli pielgrzymi z Półwyspu Helskiego, by wziąć udział w odpuście Matki Bożej Szkaplerznej, zwanym małym odpustem rybackim.

Uroczystą Eucharystię na placu przy kościele, której przewodniczył bp Zieliński, poprzedziła kolorowa procesja z feretronami i sztandarami. Jej uczestnicy, ubrani w regionalne stroje, podkreślali swoje przywiązanie do ziemi kaszubskiej.

W homilii bp Zieliński mówił o tradycji szkaplerza świętego w Swarzewie. - 340 lat temu powstały tu pierwsze bractwa szkaplerzne, nawiązując do starotestamentalnej praktyki związanej z modlitwą na Górze Karmel i prośbą wobec Maryi o Jej szczególną opiekę i ochronę. Matka Boża, która jest naszą tarczą i pancerzem, stała się inspiracją do cennej, pobożnej praktyki, jaką jest szkaplerz święty. Dziękuję tym wszystkim, którzy oddają się tej niezwykłej duchowości chrześcijańskiej - podkreślił.

Biskup przypomniał także, że Matka Boża Szkaplerzna jest patronką rybaków i marynarzy. - Kłaniam się dzisiaj z wielką wdzięcznością wszystkim ludziom polskiego morza. Jest was, niestety, coraz mniej, ze względu na trudną sytuację marynarki i rybołówstwa. Jednak każdy, kto służy morzu, niezmiennie poddany jest tym samym zagrożeniom - zaznaczył.

- Dzisiaj chcemy otoczyć naszą modlitwą także tych, którzy służą turystom przybywającym gromadnie nad nasz piękny Bałtyk, aby wypoczywać. Wiemy doskonale, że to z jednej strony radość i szansa na nowe miejsca pracy. Z drugiej strony wielu z nas zatraca się, pozostawiając na boku rolę dobrego gospodarza czy ambasadora regionalnych wartości i piękna tej ziemi. Odwołując się do bogatej tradycji dzisiejszego odpustu, bądźmy tymi, którzy te wartości pielęgnują i przekazują je następnym pokoleniom - zaapelował do licznie zgromadzonych wiernych bp Zieliński.

- Matko Boża Szkaplerzna, obroń nas wszystkich przed sztormową falą niszczącej demoralizacji. Gwiazdo Morza, prowadź nas, byśmy nie zatonęli w złudnej toni materializmu, ale szukali zawsze najcenniejszego skarbu, którym jest Twój Syn, nasz Pan i Bóg, Jezus Chrystus - zakończył.

Po Mszy św. odbyło się uroczyste nałożenie szkaplerza.