Sejm: Wystawa Polskie Państwo Podziemne

PAP |

publikacja 22.09.2009 14:37

Wydawnictwa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, IPN, Ośrodka KARTA, Narodowego Centrum Kultury i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" znalazły się na wystawie "Polskie Państwo Podziemne - 70. rocznica powstania", która została otwarta we wtorek w Sejmie.

Na ekspozycji można zobaczyć publikacje dotyczące historii Szarych Szeregów, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, pacyfikacji Zamojszczyzny, rzezi wołyńskiej, losów polskich więźniów łagrów i Kołymy, walk pod Monte Cassino, historii polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a także biografie tak znanych postaci podziemia niepodległościowego jak gen. Emil Fieldorf "Nil" czy rotmistrz Witold Pilecki.

"Bardzo się cieszymy, że w polskim parlamencie, w 70. rocznicę wybuchu wojny, udało się zorganizować wystawę poświęconą historii powstania Polskiego Państwa Podziemnego. To ten fragment historii, z którego powinniśmy być szczególnie dumni. Mamy nadzieję, że ta wystawa przyczyni się do odkłamania tego fragmentu historii i poznania prawdziwego obrazu tamtych dni" - mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor generalny gabinetu marszałka Sejmu, Jaromir Sokołowski.

Także prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński wyraził swoją radość z faktu pokazania w polskim Sejmie "pełnej i prawdziwej historii tamtego czasu". "Te książki to ogromny dorobek tego 20-lecia polskiej wolności" - podkreślił Cywiński.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka zaznaczył, że choć prezentowane na wystawie publikacje stanowią tylko fragment wydawnictw ukazujących się na temat Polskiego Państwa Podziemnego i II wojny światowej, jednak jest on pewną istotną reprezentacją. "Chcielibyśmy, by ekspozycja ta pozwoliła posłom zobaczyć jak ważne są to publikacje, ponieważ stanowią one nie tylko ważną ofertą edukacyjną, ale mają także ważne oddziaływanie społeczne" - podsumował Kurtyka.

27 września 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski, zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, unikalnej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie ograny państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Działało ono w latach 1939-1945, kierowane z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne: prezydenta, rząd i naczelnego wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Polskie Państwo Podziemne wypełniało wszystkie obowiązujące go funkcje: władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą.