Kard. Dziwisz odwiedził górali

KAI |

publikacja 26.09.2009 18:51

W drodze do Czech, kard. Stanisław Dziwisz sprawił niespodziankę góralom w Nowym Targu, którzy 26 września świętowali 40-lecie wspólnoty Ruchu Światło-Życie w największej parafii na Podhalu. Spotkanie oazowiczów z metropolitą krakowskim w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu było niezapowiedziane.

Kard. Stanisław Dziwisz Henryk Przondziono/GN Kard. Stanisław Dziwisz

Metropolita krakowski pozdrowił wszystkich uczestników jubileuszowego spotkania z okazji 40-lecia Ruchu Światło-Życie w nowotarskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. – Jestem w drodze na spotkanie z Benedyktem XVI. Proszę o modlitwę w intencji Kościoła w Czechach, gdzie pielgrzymuje papież. Jest tam wiele problemów, z którymi nasi bracia w wierze się borykają – podkreślił kard. Dziwisz.

Kardynał dziękował oazowiczom za świadectwo wiary, które dają od 40 lat. – Wiele słyszałem o nowotarskiej oazie. Ona wciąż daje żyzne plony, w postaci niezliczonej ilości powołań kapłańskich i zakonnych, również do żeńskich klasztorów. Służcie dalej na chwałę Panu – mówił z radością kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski przypomniał też uczestnikom jubileuszowego spotkania, że był świadkiem wielu historii związanych z rozwojem oazy w archidiecezji krakowskiej. – Kard. Karol Wojtyła zawsze bardzo troszczył się o oazowiczów, zwłaszcza o duszpasterzy. Otwierał nad nimi parasol ochrony przez szykanami ze strony władz komunistycznych. Był w stałym kontakcie z ks. Franciszkiem Blachnickim - opowiadał wieloletni sekretarz kard. Wojtyły i Jana Pawła II.

Hierarcha udzielił na zakończenie Eucharystii uroczystego błogosławieństwa. Wspomniał też, że Nowym Targ to miasto bardzo mu bliskie. Związany był ze stolicą Podhala poprzez lata nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego. Absolwentem tej szkoły jest także ks. prof. Józef Tischner.

Na 40-lecie nowotarskiej oazy przyjechało wielu księży, którzy byli duszpasterzami oazowymi lub pochodzą z nowotarskiej parafii, a należeli do Ruchu Światło-Życie. Kapłani współprzewodniczyli Eucharystii, której głównym celebransem był ks. Franciszek Chowaniec, założyciel oazy w Nowym Targu, późniejszy wieloletni archidiecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. – To wszystko, co było „wczoraj” owocuje „dzisiaj”. Owocuje ciągłością istnienia tej wspólnoty, troską o stałą formację, troską o piękno liturgii – mówił ks. Chowaniec.

W gronie duszpasterzy znalazł się także ks. Krzysztof Kopeć, obecnie proboszcz w Zaskalu koło Ludźmierza. – W latach 80. młodzież poprzez Ruch Światło-Życie poszukiwała ideałów. Potem one owocowały w dorosłym życiu. Z wieloma oazowiczami mam do dzisiaj kontakt – opowiadał ks. Krzysztof Kopeć. Młodzież nowotarska dobrze zapamiętała również ks. Andrzeja Caputę, który wprowadził comiesięczne Eucharystie odprawiane w języku łacińskim.

Spotkanie jubileuszowe zakończyło się w parafialnym domu katechetycznym. Na podstawie zebranych materiałów i świadectw organizatorzy jubileuszu przedstawili „wczoraj” i „dziś” nowotarskiej wspólnoty.

Wspólnota Ruchu Światło-Życie przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu jest jedną z najstarszych w archidiecezji krakowskiej. Młodzież ze wspólnoty spotyka się w każdy czwartkowy wieczór, gromadzi się wspólnie na niedzielnej Eucharystii o godz 9.00, a w weekendy rozwija swoje zainteresowania w Katakumbach św. Tarsycjusza. Ponadto uczestnicy wyjeżdżają co roku na dwutygodniowe rekolekcje oazowe oraz na dni skupienia do ośrodka w Groniu-Leśnicy.

Z kręgów oazy w Nowym Targu wywodzi się wielu lekarzy, nauczycieli, prawników, dziennikarzy, samorządowców m.in. obecny na uroczystościach burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz. W latach 80. przy nowotarskiej oazie działał teatr patriotyczny, w którym grali znani dzisiaj aktorzy, w tym Bartłomiej Topa (kreujący m.in. postać Zenka w serialu „Złotopolscy”). Do nowotarskiej oazy należał także nieżyjący już Paweł Gędłek. Aktor znany był m.in. z roli Romusia w serialu „Plebania”.