Sejm pracuje nad nowelą ustawy dot. domów pomocy społecznej

PAP |

publikacja 27.09.2009 09:36

Wstrzymanie wypłaty świadczenia z pomocy społecznej, gdy osoba uprawniona do odbioru tego świadczenia nie będzie go odbierać przez dwa miesiące, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, nad którym trwają prace.

Sejm pracuje nad nowelą ustawy dot. domów pomocy społecznej Henryk Przondziono /foto gość Gmach parlamentu RP

Wstrzymanie wypłaty świadczenia z pomocy społecznej, gdy osoba uprawniona do odbioru tego świadczenia nie będzie go odbierać przez dwa miesiące, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, nad którym trwają prace w Sejmie. Projekt przewiduje także zaostrzenie kar za prowadzenie domów pomocy społecznej bez wymaganych zezwoleń z 10 do 20 tys. zł w przypadku większych placówek.

\Zgodnie z projektem wojewoda będzie mógł nałożyć karę 20 tys. zł na placówki, w których przebywa powyżej 10 osób i 40 tys. w sytuacji, gdy placówki te - mimo wcześniejszego nałożenia kary - będą działać nadal. Ponadto wojewoda będzie miał również możliwość wydania nakazu wstrzymania prowadzenia takiej placówki. Projekt nakłada na domy pomocy społecznej obowiązek prowadzenia szczegółowej dokumentacji, dotyczącej osób przebywających w placówce.

Ma ona dotyczyć m.in. stanu zdrowia pensjonariuszy, opieki medycznej nad nimi, ewidencji wydanych orzeczeń i zleceń lekarskich, a także danych kontaktowych do rodziny lub opiekuna prawnego. Wszystkie domy pomocy społecznej będą miały ponadto obowiązek umieszczania w widocznym miejscu, przy wejściu do budynku, tablicy informacyjnej o posiadanym zezwoleniu na prowadzenie placówki i numerze wpisu do rejestru.

W projekcie nowelizacji znajduje się przepis, zgodnie z którym do przychodów, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej, nie będą wliczane zasiłki socjalne oraz pomoc materialna. Dotychczas w tym zakresie nie było jednolitej praktyki. W przypadku nieodebrania świadczenia z pomocy społecznej przez dwa miesiące - świadczenie to zostanie wstrzymane i ośrodek pomocy społecznej będzie miał obowiązek wszczęcia postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Jeżeli nie będzie można przeprowadzić rodzinnego wywiadu środowiskowego i nawiązać kontaktu z tą osobą w inny sposób, świadczenie zostanie odebrane. Projekt przewiduje też, że w jednym domu może być prowadzony dom dla osób przewlekle somatycznie chorych oraz dla osób w podeszłym wieku, dla osób przewlekle somatycznie chorych oraz dla osób niepełnosprawnych, dla osób w podeszłym wieku oraz osób niepełnosprawnych fizycznie, osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie oraz dzieci i młodzieży z taką niepełnosprawnością.