Odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej

mk

dodane 14.08.2016 11:52

14 sierpnia procesja Współcierpienia NMP, zakończenie w przyszłą niedzielę procesją Wniebowzięcia i Mszą św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.

Odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej Miłosz Kluba /Foto Gość Kalwaria Zebrzydowska, 16.08.2015. Uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej

Pierwszym punktem uroczystych obchodów sierpniowego odpustu w maryjno-pasyjnym sanktuarium jest procesja Współcierpienia NMP. Wyruszy ona z bazyliki do Domku Matki Bożej o godz. 15. Na 18.00 zaplanowano nieszpory a na 20.30 - koncert Eleni.

Kolejne dni, aż do piątku, będą miały podobny schemat - o 5.30 odsłonięcie cudownego obrazu i Godzinki, o 6.00 Msza św. z kazaniem, od 7 do 17 obchody dróżek kalwaryjskich przez kompanie, o 18 nieszpory i kazanie, o 19 Msza św. wieczorna, o 20.30 Różaniec, Apel Jasnogórski i zasłonięcie cudownego obrazu.

Poniedziałek będzie dniem modlitwy za chorych i cierpiących, wtorek - w intencji rodzin, środa - w intencji ojczyzny, czwartek - w intencji Kościoła, Ojca Świętego i o nowe powołania do służby Bożej (o godz. 19 Mszę św. koncelebrować będą bernardyńscy misjonarze; po niej odbędzie się wieczór misyjny), a piątek - w intencji żyjących dobrodziejów Kalwarii.

Właśnie w piątek - 19 sierpnia - o godz. 15 Nieszporom przy kaplicy Domku Matki Bożej przewodniczył będzie bp Jan Wątroba. Po nabożeństwie wyruszy procesja Pogrzebu Matki Bożej, a o godz. 18 - przy kościele Grobu Matki Bożej - Mszy św. przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Sobota będzie w Kalwarii Zebrzydowskiej dniem młodzieży - o godz. 10 rozpocznie się Droga Krzyżowa, a o 19 - nabożeństwo z udziałem młodzieży i procesja światła na wzgórzu ukrzyżowania. O godz. 20 bp Jan Szkodoń będzie przewodniczył Mszy św., koncelebrowanej przez kapłanów wyświęconych w tym roku. Dzień zakończy koncert uwielbienia w wykonaniu Zespołu "Guadalupe" z Lublina.

Trwające cały tydzień uroczystości zakończą się w niedzielę 21 sierpnia - o godz. 11 Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz a homilię wygłosi abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi. O godz. 18 rozpoczną się Nieszpory i procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.

W zeszłym roku w wieńczącej odpust Mszy św. brał udział Kard. Gerhard Ludwig Müller - prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. W wygłoszonym po polsku kazaniu, mówił on m.in.: - Dziś, na tym wzgórzu, stajemy się uczestnikami trwającego od kilku wieków pielgrzymowania pokoleń uczniów Chrystusa na spotkanie z wniebowziętą Maryją, która wskazuje na Chrystusa i która zaprasza nas do uwielbienia Boga. Poniżej przypominamy galerię zdjęć z 2015 roku.

Z kolei dzień przed rozpoczęciem odpustu w Kalwarii Zebrzydowskiej - 13 sierpnia - kard. Stanisław Dziwisz poświęcił obraz MB Kalwaryjskiej, umieszczony w Kaplicy Kapłańskiej krakowskiego sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Zarówno on, jak i obecny tego dnia kard. Marian Jaworski, przypominali związki Karola Wojtyły z sanktuarium w Kalwarii i jego częste pielgrzymowanie po "dróżkach". Więcej o sobotniej uroczystości w tekście "Tego obrazu nie mogło tu zabraknąć".