Piłkarze ręczni ciągle w grze, siatkarze już nie

PAP |

publikacja 18.08.2016 06:44

Polscy piłkarze ręczni wygrali z Chorwacją 30:27 (18:14) w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. W piątek w półfinale zmierzą się z Danią.

Piłkarze ręczni ciągle w grze, siatkarze już nie Adam Warżawa /PAP Tak Polacy cieszyli się ze zwycięstwa w ćwierćfinale z Chorwatami

Biało-Czerwoni mają szansę na drugi medal olimpijski. W 1976 roku w Montrealu Polacy zdobyli brąz.

Polska: Sławomir Szmal, Piotr Wyszomirski - Karol Bielecki 12, Krzysztof Lijewski 7, Michał Daszek 4, Mariusz Jurkiewicz 2, Kamil Syprzak 2, Mateusz Jachlewski 1, Adam Wiśniewski 1, Bartosz Jurecki 1, Przemysław Krajewski, Mateusz Kus, Michał Szyba.

Chorwacja: Ivan Stevanovic, Ivan Pesic, Kresimir Kozina - Luka Stepancic 7, Ivan Cupic 7, Domagoj Duvnjak 5, Manuel Strlek 4, Marko Kopljar 1, Marko Mamic 1, Ivan Sliskovic 1, Ilija Brozovic 1, Jakov Gojun, Zlatko Horvat, Igor Karacic.

Polacy mogli obawiać się tego meczu. W ostatnich latach w wielkich imprezach wygrali z Chorwatami tylko raz - w ćwierćfinale ubiegłorocznych mistrzostw świata w Katarze (24:22). Szczególnie bolesna była porażka w styczniowych mistrzostwach Europy w Krakowie - aż 23:37, która wyeliminowała Biało-Czerwonych z turnieju. Już na igrzyskach w Rio de Janeiro polski zespół nie zachwycał, w odróżnieniu od Chorwatów, którzy wygrali w swojej grupie m.in. z mistrzem świata Francją oraz z Danią. Niewątpliwie to oni przystępowali do gry w roli faworytów.

Już pierwsze minuty wskazywały na to, że będzie to bardzo zacięte spotkanie. Polacy nie przypominali drużyny, która dwa dni wcześniej po bardzo słabym występie przegrała ze Słowenią 20:25 i musiała liczyć na zwycięstwo Niemców nad Egiptem, by znaleźć się w najlepszej ósemce turnieju. Grali skutecznie w ataku, z determinacją w obronie, nie cofając się ani o krok przed przeciwnikiem.

Sławomir Szmal nie potrafił jednak zatrzymać rzutów rywali i przy prowadzeniu Chorwatów 9:8 został zastąpiony między słupkami przez Piotra Wyszomirskiego. Jak się okazało, bramkarz węgierskiego klubu Pick Szeged był tego dnia w rewelacyjnej dyspozycji, odbijając w całym meczu aż 15 rzutów (48-procentowa skuteczność). W 18. minucie rywale prowadzili 11:9, ale od tego momentu sześć bramek z rzędu rzucili Polacy, w tym trzy Krzysztof Lijewski. Nasi przejęli inicjatywę i na przerwę schodzili, prowadząc 18:14.

Po zmianie stron podopieczni Tałanta Dujszebajewa powiększali przewagę, prowadząc 21:16. Bramkę rywali bombardował rozgrywający jeden z najlepszych meczów w karierze Karol Bielecki (aż 12 goli na 15 rzutów). Chorwaci jednak nie poddawali się. Bardzo niebezpieczny był na prawym skrzydle dobry znajomy polskich szczypiornistów Ivan Cupic. Były zawodnik Vive Kielce, gdy dochodził do sytuacji strzeleckiej, potrafił znaleźć receptę na Wyszomirskiego.

Przewaga Polaków stopniała do jednego trafienia (21:20), a emocje sięgnęły zenitu, gdy w 55. minucie inny były gracz klubu z Kielc Manuel Strlek doprowadził do remisu (25:25). W tym momencie dwie bardzo ważne bramki zdobył Bielecki, a rzut Domagoja Duvnjaka wspaniale obronił Wyszomirski. Polacy długo rozgrywali następną akcję, którą skutecznie zakończył Kamil Syprzak. Dwa trafienia przewagi (28:26) na półtorej minuty przed końcem gry jeszcze nie gwarantowały sukcesu, ale gdy Luka Stepancic zgubił piłkę, a szybką kontrę Biało-Czerwonych wykończył rzutem do pustej bramki Mateusz Jachlewski, nie było już siły mogącej odebrać nam zwycięstwo.

Polacy w piątek zagrają o olimpijski finał z Duńczykami, z którymi również wielokrotnie i ze zmiennym szczęściem spotykali się na najważniejszych imprezach. Najbliżsi rywale podopiecznych Dujszebajewa w ćwierćfinale łatwo poradzili sobie ze Słowenią (37:30). W drugim półfinale Francja spotka się z Niemcami.

Polscy siatkarze na ćwierćfinale zakończyli udział w turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro. Biało-Czerwoni przegrali z Amerykanami 0:3 (23:25, 22:25, 20:25).

Polska: Grzegorz Łomacz, Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Mateusz Mika, Paweł Zatorski (libero) oraz Karol Kłos, Rafał Buszek, Dawid Konarski i Fabian Drzyzga.

USA: Aaron Russell, Taylor Sander, Matthew Anderson, David Lee, Maxwell Holt, Micah Christenson, Erik Shoji (libero).

Amerykanie w fazie grupowej przegrali z Włochami i niespodziewanie z Kanadyjczykami. W ćwierćfinale potwierdzili jednak, że ich celem jest powtórzenie sukcesu z Pekinu, gdy wywalczyli złoty medal olimpijski.

Polacy ponieśli w pierwszej części zmagań tylko jedną porażkę - z Rosją, a do awansu z pierwszego miejsca w tabeli zabrakło im tylko seta. W środę stanowili jednak tylko tło dla dobrze dysponowanych rywali.

Co prawda mistrzowie świata na początku objęli prowadzenie 4:2, ale później nieznaczną przewagę stale mieli reprezentanci USA. Ostatni raz w tej odsłonie remis był przy stanie 16:16. Trener Stephane Antiga dokonywał w końcówce zmian - wprowadził Karola Kłosa, Dawida Konarskiego i Fabiana Drzyzgę. Nie przyniosło to jednak efektu. Co prawda Biało-Czerwoni obronili trzy piłki setowe, ale ostatni punkt zdobył atakiem Aaron Russell.

Polacy nagminnie mylili się przy zagrywce. W pierwszej partii oddali w ten sposób przeciwnikom sześć punktów. Sami mieli zaś nieraz problemy z przyjęciem potężnego serwisu Amerykanów. W końcówce Biało-Czerwoni w dwóch akcjach z rzędu skorzystali z challenge'u - najpierw ich wniosek został odrzucony, a za drugim razem sędziowie przyznali im rację.

Druga partia długo układała się po myśli drużyny Antigi, która prowadziła 12:9 i 18:13. W ataku dobrze spisywali się Mateusz Mika i Bartosz Kurek. Słabszy moment zanotowali wówczas zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych - autowe ataki zaliczyli Aaron Russell i Matthew Anderson. Amerykanie mieli jednak skuteczną pogoń. W polu serwisowym błysnął Taylor Sander, który zaliczył dwa asy z rzędu. Po pierwszym z nich gwałtownie protestował Paweł Zatorski, ale libero nic nie wskórał, a później został tylko ukarany za to żółtą kartą.

Przy stanie 21:22 Kłos efektownie zablokował Sandera, ale to był ostatni punkt na koncie Biało-Czerwonych w tej odsłonie. Początkowo wydawało się, że Kubiak zdobył 23 pkt, ale po challenge'u na wniosek Amerykanów sędziowie uznali, że popełnił błąd w ataku i tym sposobem zawodnicy z USA objęli prowadzenie w meczu 2:0.

Uskrzydleni szczęśliwym dla nich zakończeniem poprzedniego seta mistrzowie olimpijscy z Pekinu do kolejnego przystąpili z dużą determinacją. Szybko zabrali się za budowanie przewagi. Biało-Czerwoni zaś byli bezradni. Przy stanie 9:13 kłopoty z barkiem miał Kubiak. Kapitan polskiej ekipy wrócił po chwili do gry, ale ani on, ani żaden z jego kolegów nie potrafili znaleźć odpowiedzi na dobrą grę rywali. Ostatni punkt zdobył atakiem Russel. Amerykanie rozpoczęli celebrowanie sukcesu, a podłamani Polacy schowali głowy w koszulkach.

Spotkanie trwało godzinę i 21 minut. Najlepiej punktujący wśród Polaków Kurek zdobył 11 pkt. Spośród graczy z USA aż trzech przekroczyło granicę 10 pkt - Russell (15), Anderson i Sander (obaj po 11).

Szkoleniowiec Amerykanów John Speraw nie przeprowadził w tym meczu żadnej zmiany. Jego podopieczni w półfinale zmierzą się z Włochami lub Iranem.

Polacy odpadli w ćwierćfinale także w trzech poprzednich startach w igrzyskach - w Atenach, Pekinie i Londynie.