Czynić miłosierdzie

BP KEP

publikacja 01.10.2009 16:00

Od 4 do 10 października w całej Polsce obchodzony będzie 65. Tydzień Miłosierdzia. Jego patronem jest św. Franciszek z Asyżu, który uczył jak kochać przyrodę i drugiego człowieka, a szczególnie życie nadprzyrodzone

Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego: „Otoczmy troską życie”. - Działalność charytatywna, którą Kościół podejmuje od zarania swoich dziejów, zawsze wypływała z motywu troski o życie i godność człowieka - podkreśla bp Grzegorz Balcerek, przewodniczący Komisji Charytatywnej Episkopatu.

Jak wyjaśniają organizatorzy, Tydzień Miłosierdzia to czas modlitwy o umiłowanie życia ludzkiego w codzienności. Ma on podkreślić wartość życia w jego różnych wymiarach – fizycznym, psychicznym i duchowym – jako daru od Boga, o który należy się troszczyć.

Szczególnym patronem 65. Tygodnia Miłosierdzia jest św. Franciszek z Asyżu, którego wspomnienie liturgiczne przypada 4 października. Dzień, w którym Kościół rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia to jednocześnie główny punkt obchodów 800-lecia ustnego zatwierdzenia reguły franciszkańskiej. Jak wskazuje bp Balcerek, charyzmat Biedaczyny z Asyżu inspiruje do miłości Boga i bliźniego nie tylko zakonników, zakonnice, przedstawicieli franciszkańskiego zakonu świeckich, ale także wielu wolontariuszy i ludzi dobrej woli faktycznie zatroskanych o zachowanie środowiska naturalnego i pomagających ludziom ubogim.

Franciszkanie rozpoczęli swój jubileusz w środę 30 września. Nawiązując do tradycji franciszkańskiej, w Godzinie Miłosierdzia (godz. 15.00) bracia wyszli przed dwa krakowskie supermarkety i kwestowali na rzecz ubogich. Zebrane datki pieniężne przekazali braciom albertynom, którzy na co dzień opiekują się ubogimi i bezdomnymi, prowadząc kuchnie, noclegownie i schroniska.

Jednym z wydarzeń związanych z Tygodniem Miłosierdzia, będzie uroczystość nadania 2 października doktoratu honoris causa kard. Paulowi Josefowi Cordesowi, przewodniczącemu Papieskiej Rady „Cor Unum” przez Katolicki Uniwersytet Lubelski za działalność charytatywną oraz propagowanie idei miłosierdzia chrześcijańskiego.

Tydzień Miłosierdzia zainauguruje 3 października wręczenie nagród i wyróżnień „Ubi Caritas”, przyznawanych przez Caritas Polska za wrażliwość na potrzeby ubogich w Polsce i czynny udział w dziełach charytatywnych, oraz nagrody Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego „Miłosierny Samarytanin”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej w Warszawie.

Na poszczególne dni Tygodnia Miłosierdzia do szczególnej modlitwy i refleksji podczas Eucharystii zachęcane są różne grupy parafialne. W poniedziałek – pracownicy i wolontariusze hospicjów i domów opieki, a także chorzy i niepełnosprawni; we wtorek – kierowcy i poszkodowani w wypadkach, w środę zaakcentowany zostanie moralny i duchowy wymiar życia, stąd do wspólnej modlitwy zaproszeni są członkowie grup religijnych; w czwartek modlić się będą małżonkowie i narzeczeni, w piątek dzieci oraz obrońcy życia nienarodzonych, a na sobotę przewidziano modlitwę młodych o wolność od nałogów, czystość serca i umiłowanie życia w pełnym wymiarze.

Inicjatywa Dni, a później Tygodnia Miłosierdzia, zrodziła się w 1973 r. i miała na celu zwrócenie uwagi na palące problemy społeczne i mobilizowanie społeczności wiernych do zaradzania im. Po zakończeniu wojny w 1945 r. wznowiono tradycję organizowania Tygodnia Miłosierdzia na początku października, i nieprzerwanie, także w czasie gdy władze komunistyczne zlikwidowały kościelną Caritas (1950 r.) i zakazały działalności organizacjom charytatywnym, tradycja ta jest kultywowana.