Kraków: Dzień otwarty u franciszkanów

KAI |

publikacja 03.10.2009 11:22

W sobotę 3 października można zobaczyć miejsca pracy, wypoczynku i codziennego życia braci, zajrzeć do klasztornej kuchni, zakrystii czy kaplicy.

Franciszkanie Romek Koszowski/ Agencja GN Franciszkanie
Procesja w grotach Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Krakowscy franciszkanie otwierają klasztorne furty dla świeckich. Dzień otwarty został zorganizowany w ramach ogólnopolskich obchodów 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka.

Męskie klasztory franciszkańskie w Krakowie otwierają swoje podwoje dla tych, którzy chcą zajrzeć za klauzurę i zobaczyć, jak na co dzień wygląda życie braci. „Takiego wydarzenia nie pamiętają najstarsi zakonnicy” – mówi o. Juwenalis Andrzejczak, bernardyn. Do późnych godzin popołudniowych, w kilkuosobowych grupkach, będzie można zwiedzać klasztory ojców bernardynów pod Wawelem, franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej oraz kapucynów na ul. Loretańskiej i reformatów – na Reformackiej.

„Będzie można zobaczyć miejsca, gdzie pracujemy: ogród, introligatornię, archiwum i bibliotekę, ale także kuchnię czy zakrystię” – zachęca o. Andrzejczak. Zwiedzający wejdą do klasztornej kaplicy, która jest sercem każdej wspólnoty, zobaczą refektarz i zabytkowe klasztorne korytarze. Bracia przygotowali także celę zakonną. „Miejsca, w których mieszkamy, nie różnią się od zwykłego pokoju w akademiku: po prostu łóżko, biurko, szafka” – wyjaśnia o. Andrzejczak.

W ramach jubileuszu w sobotę wieczorem odbędzie się oratorium o życiu i śmierci św. Franciszka „Transitus” na Rynku Głównym w Krakowie. Obchody zakończą się w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu (4 października) uroczystą Eucharystią w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, celebrowaną przez kard. Stanisława Dziwisza.

Światowe obchody 800-lecia charyzmatu franciszkańskiego obchodzone były w kwietniu br. w Asyżu i Rzymie. W Polsce oraz na misjach m.in. w Afryce, Azji i Ziemi Świętej posługuje ok. 3 tys. polskich franciszkanów.

Szczegółowy program franciszkańskich uroczystości na stronie: www.800lat.pl.