Pakistan: mobilizacja chrześcijan

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 03.10.2009 18:34

Pakistańscy chrześcijanie postanowili wspólnie stawiać czoło wymierzonym w nich prześladowaniom. Zwierzchnicy największych Kościołów powołali Forum Chrześcijańskiej Działalności w Pakistanie. Będzie ono koordynować reakcje na antychrześcijańskie zachowania, reprezentować chrześcijan w negocjacjach z władzami, informować opinię publiczną a także pomagać ofiarom prześladowań.

Forum ma dwóch współprzewodniczących: katolickiego – bp. Josepha Couttsa oraz anglikańskiego – bp. Samuela Roberta Azraiaha.

Antychrześcijańskim pogromom w Pakistanie była też poświęcona niedawna konferencja zorganizowana w Karaczi przez tamtejszą Komisję Iustitia et Pax. Aby przeciwstawić się kolejnym atakom na chrześcijan, należy zadbać o przestrzeganie praw człowieka, edukację, respektowanie wolności słowa i wyznania – podkreślono w czasie konferencji. Niezbędne są również szybkie reakcje na antychrześcijańskie zachowania. W przekonaniu uczestników konferencji największe zagrożenie dla chrześcijan w Pakistanie stanowi tak zwana ustawa o bluźnierstwie. Nierzadko jest ona wykorzystywana przez muzułmanów do prywatnych porachunków z chrześcijańskimi sąsiadami.