Przyszłoroczna Lednica już się robi!

KAI |

publikacja 05.10.2009 11:02

„Kobieta darem i tajemnicą” – pod takim hasłem odbędzie się 5 czerwca 2010 roku kolejne Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Lednicy – poinformował w poniedziałek KAI twórca czuwań modlitewnych pod Bramą-Rybą, dominikanin o. Jan Góra.

Pola Lednickie Marek Piekara/ Agencja GN Pola Lednickie
4 czerwca 2005

„Podjęcie tego tematu wynika z duszpasterskiej troski o dziewczyny i ich przyszłe małżeństwo, ale również z miłości do Kościoła, który jest także kobietą-oblubienicą i matką. Wierzymy głęboko, że poprawiając wizerunek kobiety, poprawimy również wizerunek Kościoła” – tłumaczy zakonnik.

W rozmowie z KAI dominikanin podkreślił, że „wybór kobiety jako tematu spotkania jest głęboko osadzony w nurcie myśli Jana Pawła II, który niejednokrotnie mówił o godności kobiety i zwracał uwagę na geniusz kobiecy”.

„Jesteśmy cały czas na czatach i gdyby pojawiły się tylko jaskółki beatyfikacji czy kanonizacji Jana Pawła, to jesteśmy gotowi przemienić lednickie spotkanie w wielki akt dziękczynienia za wyniesienie na ołtarze Ojca Świętego” – zastrzegł o. Góra.

Nad przygotowaniem czerwcowego czuwania pracuje już młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów w Poznaniu. „Wbrew pozorom Jan Góra z ekipą przygotowuje Lednicę przez cały rok. Stąd mogę powiedzieć, że przyszłoroczna Lednica już się robi” – stwierdził o. Góra.

W programie spotkania znajdą się nabożeństwa i rozważania o kobiecie i jej roli w rodzinie, społeczeństwie i Kościele zawarte Biblii, literaturze polskiej oraz nauczaniu Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego.

Organizatorzy spotkania zwrócą się też z apelem do wszystkich dziewczyn udających się na Lednicę, aby przywiozły ze sobą napisany przez siebie list do kapłana. Listy te zostaną wręczone księżom uczestniczącym w czuwaniu lednickim.

O dacie kolejnego spotkania o. Góra informuje każdorazowo na zakończenie czerwcowego spotkania pod Bramą-Rybą. Niemal od początku organizowane są one tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca, która – jak podkreśla dominikanin – „zarezerwowana jest dla Lednicy”.

„Przypominam tę datę jeszcze raz i to na kilka miesięcy przed następnym spotkaniem, ażeby każdy mógł ułożyć swoje zajęcia i żeby one się nie nakładały na siebie. Spotkanie lednickie jest tak ważne, że ludzie nie tylko przekładają egzaminy, ale i operacje serca” – dodał o. Góra.

Na czuwania modlitewne nad Jeziorem Lednickim – gdzie w 966 roku Mieszko I miał przyjąć chrzest Polski – przybywają co roku dziesiątki tysięcy uczestników, którzy pod Bramą-Rybą dokonują uroczyście aktu „wyboru Chrystusa”.

Spotkaniom patronował od początku Jan Paweł II, który co roku kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten przejął po nim Benedykt XVI.