Nowy zwierzchnik luteran - w październiku

KAI |

publikacja 05.10.2009 13:29

Nowego biskupa a zarazem zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wybiorą podczas jesiennej sesji Synodu w Warszawie polscy luteranie.

Biskup Janusz Jagucki Marek Piekara/Agencja GN Biskup Janusz Jagucki
Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce

Odbędzie się ona w dniach 16-18 października.

Nowy biskup zastąpi na tym stanowisku bp. Janusza Jaguckiego, któremu skrócono kadencję po tym, jak media ujawniły, że współpracował z komunistyczną bezpieką.

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest duchownym zwierzchnikiem Kościoła. Kieruje on pracami Kościoła jako prezes konsystorza, a także sprawuje duchową opiekę nad wszystkimi duchownymi i katechetami Kościoła. Ordynuje duchownych oraz wyświęca biskupów. Wybierany jest przez Synod na okres 10 lat z możliwością powtórnej elekcji.

Biskupem zostaje ten z kandydatów, który uzyska w tajnym głosowaniu bezwzględną większość głosów (50 proc. głosów plus 1 głos), przy obecności co najmniej 2/3 pełnego składu Synodu Kościoła. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze nie uzyska wymaganej większości, zostaną przeprowadzone kolejne tury głosowania.

Kandydatami na to stanowisko są ks. dr Marek Uglorz, ks. Jerzy Samiec i ks. dr Adrian Korczago. Wyboru kandydatów dokonano w czerwcu br. podczas Ogólnopolskiej Konferencji Duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego we Wrocławiu.

Ks. dr Marek Uglorz jest proboszczem parafii ewangelickiej w Brennej. Wykłada na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT) w Warszawie, specjalizuje się w biblistyce i teologii systematycznej, jest asystentem w Katedrze Wiedzy Nowotestamentowej i Języka Greckiego ChAT w Warszawie.

Ks. Jerzy Samiec to prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Od 1992 roku jest duszpasterzem gliwickich ewangelików, aktywnym działaczem ewangelizacyjno-misyjnym Kościoła. Pełni szereg funkcji kościelnych, w tym prezesa Stowarzyszenia Księży i Katechetów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Od marca br. był również jednym z dwóch duchownych, zasiadających w Komisji Historycznej Kościoła, która zajmuje się badaniem inwigilacji Kościoła luterańskiego w Polsce w latach 1945-1989. Po wyborze na prezesa Synodu ks. Samiec zrezygnował z członkostwa w komisji.

Ks. dr Adrian Korczago był pierwszym w historii proboszczem parafii w Bładnicach, ale po 18 latach pracy zrezygnował z tej funkcji i poświęcił się wyłącznie pracy dydaktyczno-naukowej na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, gdzie prowadzi zajęcia z teologii praktycznej.

Jerzy Sojka, rzecznik prasowy polskich luteran informuje, że do grona kandydatów mogą dołączyć jeszcze kandydatury osób zgłoszone w trakcie obrad przez grupę co najmniej 15 członków Synodu.

Uroczyste wprowadzenie na urząd wybranego przez Synod kandydata odbędzie się w 6 stycznia 2010, w Święto Epifanii (Objawienia Pańskiego). Oprócz przeprowadzenia wyborów biskupa Kościoła Synod zajmie się przygotowaniami do Roku Młodzieży, który odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w przyszłym roku.

Nowy biskup zastąpi na tym stanowisku bp. Janusza Jaguckiego, któremu skrócono kadencję po tym, media ujawniły, że przez 17 lat współpracował z komunistyczną bezpieką.

18 października odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca obrady Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP z udziałem nowo wybranego biskupa. Początek o godz. 15.00 w Centrum Luterańskim w Warszawie przy ul. Miodowej 21.

Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Jest powołany do uchwalania praw kościelnych. Do jego zadań należy m.in. wybór biskupa Kościoła, sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki w Kościele, stanie na straży praw, dobra i jedności Kościoła, a także wybór konsystorza i rady synodalnej, która stanowi prezydium synodu i reprezentuje go pomiędzy sesjami. W skład synodu wybieranego na 5-letnią kadencję wchodzą m.in. zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego i biskupi diecezjalni, ewangelicki biskup wojskowy, 15 delegatów duchownych i 30 delegatów świeckich, a także ewangeliccy nauczyciele z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.