Chiny: Aresztowania przed G20

PAP |

publikacja 01.09.2016 18:31

Chińskie władze w różnych częściach kraju aresztowały lub zmusiły do "udania się w podróż" dysydentów i innych obywateli, aby zapobiec akcjom protestacyjnym podczas szczytu G20 rozpoczynającego się w sobotę w Hangzhou nad Morzem Wschodniochińskim.

Chiny: Aresztowania przed G20 EPA/ROLEX DELA PENA /PAP Działania prewencyjne chińskiej policji objęły co najmniej 46 osób.

Jak zwykle przy tego rodzaju okazjach chińska policja stara się ograniczyć możliwości swobodnego działania każdego obywatela, który mógłby publicznie zaprotestować wobec zagranicznych przywódców i polityków przeciwko gwałceniu praw człowieka w Chinach. Według organizacji Chińscy Obrońcy Praw Człowieka, policja zatrzymała dotąd lub zmusiła do opuszczenia miasta około pięćdziesięciu opozycjonistów.

Wśród nich jest znany obrońca praw człowieka Hu Hia, którego zatrzymano w Pekinie. Również w Szanghaju, odległym o 177 km od Hangzhou, policja "ograniczyła ruchy" kilku aktywistów działających na rzecz obrony praw człowieka.

Zespół opozycyjnych intelektualistów i adwokatów działający pod nazwą Weiquan (ruch w obronie prawa) twierdzi, że działania prewencyjne chińskiej policji objęły co najmniej 46 osób

Chiński adwokat Teng Biao, który przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych i wykłada na Uniwersytecie Harvarda, wraz z grupą innych chińskich dysydentów spotkał się we wtorek z doradczynią prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice. Zwrócili się do niej o przekazanie Barackowi Obamie prośby, aby porozmawiał z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem o sytuacji w Chinach.

Określili ją jako najgłębszy kryzys w dziedzinie przestrzegania praw człowieka od wydarzeń na pekińskim placu Tiananmen w 1989 roku.