Iran: Wyrok śmierci za protest?

PAP |

publikacja 08.10.2009 10:14

Irański sąd skazał na śmierć jednego z uczestników opozycyjnych manifestacji po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich w Iranie 12 czerwca - podała w czwartek proreformatorska strona internetowa Mowjcamp, nie precyzując źródła swoich informacji.

Według strony, Mohammad Reza Ali-Zamani został powiadomiony o wyroku w poniedziałek. 37-letni skazany jest członkiem ugrupowania przeciwników islamskiej rewolucji.

Wśród postawionych mu zarzutów jest m.in. kontaktowanie się z agentami amerykańskiego wywiadu w Iranie i próba obalenia Islamskiej Republiki.

Władze nie skomentowały informacji o wyroku. Irańskie prawo zezwala na złożenie odwołania od tego typu wyroków w sądzie wyższej instancji.

Nie ma jak dotąd informacji o innych wyrokach śmierci na osoby sądzone za udział w masowych protestach, które wybuchły na ulicach Teheranu i innych irańskich miast po wyborach, uważanych przez opozycję za sfałszowane.

W demonstracjach zginęło według rządowych danych, zdaniem opozycji zaniżonych, co najmniej 36 osób.

Ali-Zamani jest jednym z ponad 100 zwolenników opozycji, oskarżonych o podsycanie antyrządowych wystąpień. Masowe procesy uczestników demonstracji rozpoczęły się w sierpniu. Zdaniem władz wystąpienia te były inspirowane i wspierane przez kraje zachodnie.