Marsz różowej wstążki

KAI |

publikacja 10.10.2009 11:27

Dziś w południe mieszkańcy Warszawy spotkają się na Marszu Różowej Wstążki. - Namówcie mamy, przyjaciółki znajomych. Zamieńmy zwykły sobotni spacer w niezwykłe święto radości życia – zachęcają organizatorzy.

Różowa wstążka MesserWoland/commons.wikimedia.org (CC 3.0) Różowa wstążka
międzynarodowy symbol, oznaczający walkę z rakiem.

W sobotę 10 października mieszkańcy Warszawy spotkają się na Marszu Różowej Wstążki. Zbiórka o godzinie 12 u zbiegu ulic: Nowy Świat/Chmielna. Marsz od 11 lat realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Amazonki Warszawa Centrum, w ramach kampanii AVON Kontra Rak Piersi.

Różowa wstążka to ogólnoświatowy symbol walki z rakiem piersi, a celem wydarzenia jest edukacja i promocja badań profilaktycznych. - To bardzo ważne, żebyśmy byli tego dnia byli razem – mówi Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum. Udział w Marszu to nie tylko okazja do okazania solidarności i wsparcia, ale też możliwość przebadania się, czy skorzystania z konsultacji u ekspertów.

Badania dla wszystkich
Trasa Marszu prowadzi przez Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, aż do Placu Zamkowego, na którym, w specjalnie zbudowanym Miasteczku Różowej Wstążki odbędzie się Impreza Finałowa.
Wszystkie kobiety będą mogły na miejscu wykonać mammografię oraz – dzięki zaangażowaniu AVON i producenta wody Górska Natura - badanie USG piersi. W tym roku pojawi się też nowość: indywidualne warsztaty samokontroli piersi prowadzone w specjalnie zaaranżowanym namiocie przez wykwalifikowane pielęgniarki. Ponadto, uczestniczki Marszu będą miały możliwość konsultacji z doświadczonymi lekarzami: Sylwią Pieńkowską, Beatą Młot i Tomasz Sarosiekiem.
Podczas imprezy będzie prowadzona zbiórka funduszy, które umożliwią skuteczną, szybką diagnostykę raka piersi w całej Polsce. Dodatkowo, za zakup niedrogich produktów z różową wstążką warszawiacy otrzymają wyjątkowe koszulki z limitowanej edycji Reebok i Avon.

Fotomozaika, fotowstążka
11. edycja Marszu to także urozmaicony program atrakcji towarzyszących. Nowością będzie specjalne FotoStudio, w którym na kobiety będą czekać wyjatkowi artyści: Tomek Sikora, Wojtek Wieteska i Kuba Dąbrowski. Znani fotografowie będą portretować wszystkie chętne panie. Kilkaset portretów ma pokazać nie tylko urok “zwykłych”, mądrych kobiet, ale przede wszystkim siłę kobiecej wspólnoty. Ze zdjęć powstałych podczas imprezy zostanie zmontowana fotograficzna mozaika, która następnie będzie eksponowana na specjalnej stronie internetowej.
Zdjęcie pamiątkowe z tegorocznej edycji także będzie inne niż do tej pory: fotograf na wieży przy kościele św. Anny Marszu uwieczni uczestników Marszu, którzy na Placu Zamkowym … uformują kształt różowej wstążki.

Program kulturalno-rozrywkowy
Główna scena bedzie tętnić życiem dzięki występom (wokaliści Teatru Roma – Kuba Molęda i Malwina Kusior), pokazom (szybki kurs Nordic Walking, pokaz prostych ćwiczeń w wykonaniu Reebok University) i konkursom. Punktem kulminacyjnym będzie koncert Sebastiana Karpiel-Bułecki z zespołem Zakopower.

Patronat honorowy nad Marszem Różowej Wstążki 2009 objęły: Małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska, Minister Zdrowia Ewa Kopacz oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Rak piersi jest jednym z najczęstszych powodów umieralności kobiet w Polsce. W Polsce notuje się ponad 13 tysięcy nowych zachorowań rocznie. Co roku na raka piersi umiera ponad 5 tysięcy kobiet, głównie z powodu wykrycia choroby w zbyt zaawansowanym stadium. Specjaliści zgodnie twierdzą, że najlepsze efekty w leczeniu raka piersi daje profilaktyka. Ogromną rolę odgrywa wiedza kobiet o konieczności wykonywania regularnych badań kontrolnych umożliwiających wykrycie i wczesną diagnostykę zmian w piersiach oraz najszybsze podjęcie leczenia, które we wczesnym etapie rozwoju raka piersi daje szanse na wyleczenie.