II Marsz Nadziei i Życia

PAP |

publikacja 10.10.2009 18:10

Ulicami Krakowa przeszedł w sobotę "II Marsz Nadziei i Życia", którego celem było nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie mieszkańcom Krakowa sytuacji chorych na białaczkę.

II Marsz Nadziei i Życia PAP/Jacek Bednarczyk II Marsz Nadziei i Życia
Balony z listami chorych szybują do nieba pod "oknem papieskim". Kraków 10.10.2009

Marsz zorganizowała już po raz drugi Fundacja Urszuli Smok "Podaruj Życie".

Uczestnicy marszu przeszli z krakowskiego Magistratu przez Rynek Główny pod okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej. Tam uwolnili zielone balony, do których były przyczepione listy chorych.

Wcześniej w Urzędzie Miasta działał punkt informacyjny dla potencjalnych dawców szpiku kostnego, a znani krakowscy aktorzy czytali napisane przez osoby chore, opisujące ich nadzieje, marzenia, plany, postanowienia.

W akcji wzięli udział m. in. Dorota Segda, Magdalena Waloch, Krzysztof Globisz i Tadeusz Huk.

Założycielką Fundacji "Podaruj Życie" jest Urszula Smok, która chorowała na białaczkę i jest po przeszczepie szpiku. Celem Fundacji jest niesienie pomocy chorym na nowotwory krwi, osobom po przeszczepie szpiku, popularyzowanie idei dawstwa szpiku oraz prowadzenie jedynego w Polsce południowej Rejestru Dawców Szpiku.

Przeszczep szpiku kostnego jest jedną z najbardziej skutecznych, ale jednocześnie najdroższą metodą leczenia białaczki. Aby był możliwy, konieczny jest dawca. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zgodnego genetycznie dawcy rodzinnego, ale jest to możliwe tylko u ok. 30 proc. chorych. Najczęściej zachodzi konieczność poszukiwania dawcy wśród osób niespokrewnionych.

Rocznie w Polsce ok. 3,5 tys. osób zapada na białaczkę i inne choroby krwi. Około 70 proc. chorych nie posiada dawcy wśród najbliższej rodziny. Zachodzi wówczas konieczność poszukiwania odpowiedniej osoby w bankach i rejestrach dawców niespokrewnionych.

Szansa doboru dawcy niespokrewnionego o identycznym układzie antygenów zgodności tkankowej jak biorca jest jak 1 do 10-20 tys. Dlatego też, aby banki skuteczne spełniały swoją rolę, muszą posiadać w swoich rejestrach olbrzymią ilość potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ponad 60 tysięcy osób, natomiast na całym świecie w bankach dawców niespokrewnionych jest zarejestrowanych ok. 13 mln.

Fundacja "Podaruj Życie" zajmuje się m. in. tworzeniem takiego rejestru - współpracuje przy tym z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu, poprzez który wchodzi w sieć Banku Światowego. Koszt przebadania jednego dawcy przy większej grupie osób według standardów Banku Światowego wynosi ok. 500 - 600 zł.