Beatyfikacja już w przyszłym roku?

KAI |

publikacja 13.10.2009 15:43

Jeśli komisja kardynałów przy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w listopadzie wyda pozytywną opinię o męczeństwie ks. Popiełuszki, jego proces beatyfikacyjny mógłby się zakończyć w ciągu kilku miesięcy - powiedział postulator beatyfikacji ks. Jerzego.

Beatyfikacja już w przyszłym roku? Henryk Przondziono/Agencja GN Grób ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie

Tylko w takim wypadku beatyfikacja mogłaby się odbyć w przyszłym roku. Jednak są to jedynie hipotetyczne rozważania, a decyzja należy do Benedykta XVI - podkreślił ks. Kaczmarek na konferencji prasowej w Warszawie, przed obchodami 25. rocznicy śmierci legendarnego kapelana ludzi pracy.

Wyjaśnił też, że spekulacje na temat daty śmierci ks. Popiełuszki miały tylko taki skutek, że dokładniej zbadano tę sprawę, ale nie zastopowały procesu ani nie przesądziły o tym, czy śmierć była męczeńska. Kongregacja uznała, że dowody wskazują na to, iż śmierć ks. Jerzego miała miejsce około północy z 19 na 20 października 1984 r.

Biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus, mówił o świętości ks. Popiełuszki, podkreślając, że kluczowe jest pytanie o to, czy w jego życiu obecny był Bóg. Święty człowiek to taki, który jest znakiem większej miłości, która potrafi pokonać samego siebie, kochać ludzi i słuchać Boga bardziej niż innych. – Ks. Jerzy nie dał się pokonać przemocy – zabito go, ale nie pokonano – powiedział biskup.

Ks. prałat Zygmunt Malacki powiedział, że cieszy go, iż w roku 25. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki, przestano go pytać o okoliczności tej śmierci, a zaczęto pytać o to, co ks. Jerzy powiedziałby dzisiaj ludziom współczesnym. – Ks. Jerzy był człowiekiem wewnętrznie wolnym, tej wolności potrzeba także dzisiaj ludziom – powiedział proboszcz parafii św. Stanisława Kostki. – Bał się, ale pokonał strach, dał świadectwo wiary, miał charyzmat jednoczenia ludzi, a tej jedności w rodzinach i narodzie bardzo potrzebujemy. Rozdawał ludziom przedmioty, ale i siebie samego, kochał wszystkich, był jednakowo dla pielęgniarek, robotników, studentów i starych, samotnych, schorowanych.

Ks. Malacki przedstawił program obchodów rocznicy, które już zaczęły się na początku października. W nocy z 3 na 4 października odbyło się nocne modlitewne czuwanie. 7 października do parafii ks. Jerzego zjechały się szkoły jego imienia, których jest w Polsce 22, a wkrótce będzie 23.

16 października o godz. 19.00 w kościele odbędzie się koncert Wojciecha Kilara „Missa pro pace” (wstęp wolny). 17 października od godz. 11.00 do 14.00 odbędzie się sympozjum w Domu Pielgrzyma „Amicus” z wykładem prof. Jana Żaryna oraz ks. dr. Tomasza Kaczmarka. 18 października o godz. 11.00 zaplanowano w tym samym miejscu koncert „Nie gubić nadziei”, a o godz. 20.00 w kościele Wszystkich Świętych koncert Christophe’a Voise’a „Missa brevis. Siedem ostatnich słów księdza Popiełuszki”.

Główne uroczystości zaplanowano na 19 października w kościele św. Stanisława Kostki, przy którym znajduje się grób ks. Jerzego. O godz. 17.00 odbędzie się koncert słowno-muzyczny, o godz. 17.30 powitanie pocztów sztandarowych, a o godz. 18.00 Msza św. pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Ze względu na warunki pogodowe, ks. Malacki nie jest jeszcze pewien, czy Msza będzie sprawowana na balkonie kościoła, czy w jego wnętrzu.

Z okazji rocznicy śmierci ks. Popiełuszki Narodowy Bank Polski wydał trzy monety o nominale 2, 10 i 37 zł. Także Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek i koperty.

Ks. prałat Henryk Małecki, moderator Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, przedstawił najnowsze, warte zauważenia publikacje nt. ks. Popiełuszki. Od pół roku wydawany jest „Biuletyn postulacji” – wyszło już 5 numerów z najnowszymi informacjami o procesie beatyfikacyjnym oraz o życiu i duchowości ks. Jerzego. Ks. Małecki zachęcał też do lektury książki Mileny Kindziuk „Świadek prawdy” oraz „Zapisków ks. Jerzego” pod redakcją o. Gabriela Bartoszewskiego.

- Patronem Roku Kapłańskiego jest św. Proboszcz z Ars – przypomniał ks. Małecki. – Ks. Jerzy także jest wzorem wierności i ofiarnej, bezinteresownej posługi kapłańskiej - podkreślił.

Od 8 lutego 1997 do 8 lutego 2001 r. trwał proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki na etapie diecezjalnym. Obecnie trwa etap rzymski procesu. Jego zadaniem jest wyjaśnienie, czy duszpasterz "Solidarności" rzeczywiście poniósł śmierć za wiarę. Pierwszy etap dyskusji w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wypadł pozytywnie i akta procesu powędrują do kardynałów i biskupów. Jeśli zbierze się w listopadzie komisja kardynałów i wyrażą oni pozytywną opinię, zostanie wydany "Dekret o męczeństwie", który otworzy drogę do beatyfikacji ks. Jerzego.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Grób ks. Jerzego, znajdujący się przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki, stał się miejscem pielgrzymek osób z różnych zakątków Polski i całego świata.