Irak odwieczny kraj męczenników

publikacja 15.10.2009 18:12

„Od 1600 lat Irak jest krajem męczenników” – przypomniał o tym chaldejski arcybiskup Kirkuku w związku z obchodami rocznicy prześladowań z 409 r.

Setki chrześcijan zostało wówczas ściętych za wiarę w Chrystusa. W tych dniach Kościół w Iraku wspomina ich w modlitwie i przez serię konferencji. Na przykład chrześcijanie poszczą w intencji pokoju. „Modlitwa i Eucharystia, podkreśla abp Louis Sako, są dla Irakijczyków siłą pozwalającą trwać w trudnych dla chrześcijan czasach”.

Hierarcha zauważył, że krew męczenników wydała owoce w postaci nawróceń. Przypomniał postać zamordowanej w czasie pierwszych prześladowań wdowy Szirin-Miskenty. Jej silna wiara tak zachwyciła jednego z oprawców, że przyjął chrzest, w konsekwencji czego sam został ścięty. W miejscu gdzie zostali pochowani męczennicy wybudowano kościół. Przybywają tam modlić się nie tylko chrześcijanie, ale i muzułmanie. Abp Sako przypomina, że „łańcuch męczeństwa” od pierwszych wieków nieprzerwanie wpisany jest w życie chrześcijan Iraku. Mimo to, wyznawcy Chrystusa chcą w tym kraju być świadkami miłości, zaufania i otwartości na innych.

TAGI: