Katowice: Ks. Sadkiewicz jednym z laureatów Medalu Kropla Życia

KAI |

publikacja 19.10.2009 12:57

Ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Leśnej na Żywiecczyźnie, został jednym z laureatów Medalu Kropla Życia, przyznanego przez Kapitułę I Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej, który w sobotę i niedzielę rozegrany został w katowickim „Spodku”.

Duchowny, który odebrał medal 18 października, uznał, że jest to przede wszystkim nagroda dla wspólnoty parafialnej, którą kieruje. „Bez zaangażowania tych ludzi nie byłoby nic. To niebywałe wyróżnienie, że taka mała parafijka jest doceniona wśród tylu prestiżowych instytucji” – powiedział ks. Sadkiewicz w rozmowie z KAI.

Ks. Sadkiewicz, jako kleryk oddał szpik swojej siostrze. Na parafii od kilku lat organizuje akcje krwiodawstwa i namawia do oddania szpiku kostnego oraz dzielenia się organami po śmierci.
To nie pierwsza nagroda dla kapłana z Leśnej. W 2005 roku został zwycięzcą konkursu Proboszcz Roku. Był laureatem Nagrody im. Brajana Chlebowskiego za zasługi na rzecz propagowania transplantacji jako nowej formy ewangelizacji, jest także jednym z laureatów nagrody „Miłosiernego Samarytanina 2007”. We wrześniu został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Celem weekendowego memoriału w Katowicach było uczczenie pamięci siatkarki, ale także promocja idei krwiodawstwa, krwiolecznictwa i transplantacji. Głównym hasłem imprezy było „Podaruj innym cząsteczkę siebie”. Agata Mróz-Olszewska była dwukrotną mistrzynią Europy. Chorowała na mielodysplazję szpiku kostnego; zmarła 4 czerwca 2008 w wieku 26 lat.

W zawodach sportowych w ramach I Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej zwyciężyły siatkarki BKS Aluprof Bielsko-Biała. W niedzielnym finale pokonały MKS Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna.