Papież modli się za zamordowanych w Iraku

Jakub Jałowiczor

KAI |

dodane 23.10.2016 13:19

Podczas spotkania na Placu św. Piotra Franciszek poprosił o modlitwę w ciszy w intencji Mosulu.

Iracki żołnierz biorący udział w operacji odbijania Mosulu. Amel Pain /EPA/PAP Iracki żołnierz biorący udział w operacji odbijania Mosulu.

W rozważaniach podczas modlitwy Anioł Pański papież przypomniał, że niewinni mieszkańcy irackiego miasta doświadczają „nazbyt długo okrutnej przemocy, tak muzułmanie jak i chrześcijanie”, co „wstrząsnęło nim do głębi”.

– Moje serce zapłakało na wieść, że tak wielu mieszkańców tego umiłowanego kraju zostało brutalnie zabitych, w tym wiele dzieci. Wyrazom mojej solidarności towarzyszy pewność, że modlitwa za Irak, nawet jeśli jest on tak srogo doświadczony, silnie i mocno utrwali go w nadziei, w podążaniu do przyszłości pełnej bezpieczeństwa, pojednania i pokoju – powiedział papież i wezwał do cichej modlitwy, po której wszyscy zebrani odmówili modlitwę „Zdrowaś Maryjo”.

Mosul pozostaje w rękach tzw. Państwa Islamskiego. Dżihadyści z tej organizacji zajęli miasto w 2014 r. W ostatnich dniach siły rządowe i wspierająca je międzynarodowa koalicja prowadzą ofensywę mającą na celu odbicie Mosulu. W czwartek i piątek terroryści rozstrzelali 284 osoby, w tym dzieci. Wcześniej używali ich jako żywych tarcz.