Spotkanie prezydenta z wiceprezydentem USA

PAP |

publikacja 21.10.2009 15:50

W środę po godz. 15 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. Głównym tematem rozmowy mają być plany budowy nowego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, także na polskim terytorium.

Prezydent Lech Kaczyński i wiceprezydent USA Joe Biden PAP/Jacek Turczyk Prezydent Lech Kaczyński i wiceprezydent USA Joe Biden
Pałac Prezydencki, Warszawa 21.10.2009

Około godz. 16.30 zaplanowane są oświadczenia polskiego prezydenta i wiceprezydenta USA dla mediów.

Prezydent zapowiedział we wtorek, że będzie chciał porozmawiać z wiceprezydentem USA przede wszystkim o tym, kiedy nowy system ochrony przeciwrakietowej zostanie zrealizowany. Premier Donald Tusk zadeklarował po środowym spotkaniu z Bidenem, że Polska jest gotowa uczestniczyć w tym projekcie.

Rząd USA zaoferował Polsce lokalizację na naszym terytorium lądowej wersji antyrakiet SM-3, mających być kluczowym elementem nowego systemu obrony przeciw rakietom krótkiego i średniego zasięgu z Iranu.

"Propozycje mogą być nawet bardzo atrakcyjne, ale w życiu, w polityce, w naszym świecie, jest ten wymiar, który nazywa się czas, idzie o to +kiedy+. Sama konstrukcja nie jest zła, natomiast powstaje pytanie, kiedy to ma być zrealizowane. I to będzie pewnie podstawowy przedmiot mojej rozmowy z panem prezydentem Bidenem, skądinąd z jego wizyty w Polsce się cieszę" - mówił prezydent we wtorkowym wywiadzie dla TVP.

Prezydencki minister Mariusz Handzlik powiedział w środę PAP, że Lech Kaczyński spodziewa się po wizycie Bidena "potwierdzenia strategicznej współpracy między Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz potwierdzenia zamiaru budowy nowego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie i sprecyzowania roli Polski w tym systemie".

17 września prezydent USA Barack Obama ogłosił decyzję o rezygnacji z planów zbudowania stałych elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowowschodniej - radaru wczesnego wykrywania w Czechach i silosów dla 10 pocisków przechwytujących GBI (Ground Based Interceptor) w Polsce oraz poinformował o pomyśle nowego systemu antyrakietowego.

Na początku października Amerykanie przekazali stronie polskiej pisemną propozycję dotyczącą uczestnictwa naszego kraju w nowym amerykańskim systemie obronnym. Podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher poinformowała wówczas, że rząd USA zaoferował Polsce umieszczenie na jej terytorium rakiet SM-3 1B.

Rakiety SM-3 1B to planowana lądowa wersja rakiet SM-3 (Standard Missile - 3), które są rozmieszczone na morzu, na okrętach z systemem Aegis. SM-3 1B będą rozmieszczone na lądzie około roku 2015. Będą chronić Europę przed rakietami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu.